Quantcast
Channel: Zdravie
Viewing all 89 articles
Browse latest View live

Projekt „ROZPRÁVAJME SA SPOLU“ v Centre špeciálno-pedagogického poradenstva

$
0
0
Projekt „ROZPRÁVAJME SA SPOLU“ v Centre špeciálno-pedagogického poradenstva

Na základe grantovej výzvy Nadácie Volkswagen Slovakia – Budúcnosť aj s autizmom, sme sa v rámci Centra špeciálno-pedagogického poradenstva pri Spojenej škole internátnej v Rožňave zapojili do tejto výzvy s projektom „Rozprávajme sa spolu“. Projekt sme zamerali na diagnostiku a následný rozvoj komunikačného potenciálu podľa individuálnych potrieb jednotlivcov s diagnózou pervazívna vývinová porucha (ďalej len PVP). Na základe rozhodnutia hodnotiacej komisie bol náš projekt schválený

z pomedzi tridsiatich ako jeden z deviatich projektov, ktorým boli pridelené požadované finančné prostriedky.

rv ssi logoV priebehu mesiaca september sme uskutočnili prieskum trhu, v rámci ktorého sme sa zamerali na nájdenie takých druhov pomôcok a vybavenia, ktorými by sme prostredníctvom našej práce dokázali čo najefektívnejšie diagnostikovať a následne edukatívne pôsobiť na rozvoj komunikačného potenciálu klientov s diagnózou PVP. Zamerali sme sa na diagnostický materiál, výučbové CD programy, didaktické pomôcky a v neposlednom rade i najnovšiu odbornú literatúru, ktorá nám odborníkom poskytla najnovšie vedecko-výskumné zistenia a poznatky pri práci s jednotlivcami s PVP, ako aj nábytkové vybavenie a elektroniku, ktorými sme chceli vytvoriť a zariadiť terapeutickú a edukačnú miestnosť.

V priebehu mesiaca október 2016 sme zrealizovali objednávku nami vybraných pomôcok, ktorými sme postupne v novembri a decembri toho istého roku zariadili dve terapeutické miestnosti (edukačnú a relaxačnú) pre naše účely. Od mesiaca január 2017 až po máj 2017 prebiehala praktická stránka projektu, v rámci ktorej boli uskutočnené ďalej uvádzané aktivity.

rv nadacia vw 1V mesiaci január sme v spolupráci s rodičmi diagnostikovali komunikačné schopnosti detí s PVP, v rámci prvého ročníka autistickej triedy, ktorá je súčasťou Špeciálnej základnej školy v Rožňave, pri ktorej sídli i centrum. Na základe výsledkov diagnostiky sa v spolupráci s logopedičkou centra cielene v mesiaci február 2017 vytvárali také aktivity na rozvoj komunikácie u jednotlivých detí, ktoré rešpektovali ich individuálne potreby, ale predovšetkým stimulovali tie časti ich komunikačných schopností, ktoré bolo možné cielene rozvíjať. Počas pravidelných individuálnych sedení s deťmi s PVP si logopedička všímala a priebežne kvalitatívne vyhodnocovala komunikačný potenciál detí. Porovnávala predovšetkým prvé a posledné sedenie, ako i priebežné progresívne zmeny, ktoré v jednotlivých prípadoch u detí nastali. Po ukončení priebežných aktivít, sme venovali pozornosť poskytnutiu cieleného poradenstva rodičom detí s PVP, v rámci ktorého im boli prezentované zmeny, ktoré u detí nastali, prípadne nenastali, ako i odporúčania ako s deťmi na rozvoji ich komunikácie pracovať v domácom prostrední.

Projekt „Rozprávajme sa spolu“ bol pre nás v priebehu jeho realizácie primárne pilotnou verziou projektu, v rámci ktorého bolo našou prioritou cielene pomôcť jednotlivcom s diagnózou PVP v rámci ich individuálnych vyjadrovacích schopností. Ako to už býva, pri realizácií každého projektu sa vyskytnú i tzv. sekundárne zisky t. j. čosi, čo projekt prinesie, resp. poskytne svojmu autorovi bez toho, aby sa o to autor sám usiloval. V prípade nášho projektu je tým najpodstatnejším sekundárnym ziskom fakt, že rodičia o takúto formu pravidelnej intervencie majú záujem i do budúcna, čo znamená, že sa formálnym ukončením projektu jeho ďalšie pôsobenie v našom centre nezastaví úplne, ba čo viac bude fungovať i v nasledujúcich školských rokoch.
Mgr. Veronika Malčeková

{oziogallery 859}

 

 


„Kvapka krvi Martinka Sucháča“ už piaty rok zachraňuje životy

$
0
0
„Kvapka krvi Martinka Sucháča“ už piaty rok zachraňuje životy

Vedenie Gymnázia Ivana Kraska v Rimavskej Sobote v spolupráci s Národnou transfúznou službou SR, pracovisko Banská Bystrica a rodičia bývalého študenta tohoto gymnázia Martinka Sucháča dňa 15. mája 2017 zorganizovali už V. ročník „KVAPKA KRVI MARTINKA SUCHÁČA“. Odber sa uskutočnil priestoroch gymnázia na ulici Hatványiho v čase od 08.00 do 11.00 hodiny.

Martinko Sucháč ako jediné dieťa manželov Sucháčovcov bol vynikajúci študent Gymnázia Ivana Kraska v Rimavskej Sobote. Krátko pred maturitou mu diagnostikovali zákernú chorobu. Liečbu podstúpil v Bratislave. Napriek celoslovenskej akcii, pri ktorej vyše 160 darcov mu darovalo krv, boj s touto chorobou prehral.  
Je pekné, že nová pani riaditeľka Gymnázia Ivana Kraska, RSDr. Miriam Szántová, prevzala štafetu od svojho predchodcu Mgr. Jána Čemana aj v tejto humánnej akcii. Jej zásluhou bola kvapka krvi spopularizovaná medzi študentmi samotného gymnázia, ale aj na iných stredných školách v okrese a na verejnosti. Darovať krv prišlo rekordných 41 darcov a z toho bolo 16 takých, ktorí prišli darovať krv prvý raz. O povedomí tejto humánnej akcie medzi vejenosťou svedčí aj skutočnosť, že z Tornale a okolia prišlo krv darovať do gymnázia 15 darcov, z toho 3 študentky tornaľského gymnázia.
IMG 0171Rekordných 80 odberov zavŕšil darovaním krvi aj pán Július HUBAY zo Štrkovca, ktorý práve medzi študentmi daroval krv 80-tykrát, a dosiahol nárok na diamantovú plaketu MUDr. Jána Jánskeho. Medzi darcami bola aj pani Renáta Peštiová, ktorá pracuje v zahraničí, ale návštevu domova si naplánovala tak, aby mohla prísť darovať krv práve na pamiatku Martinka Sucháča, pretože ho osobne poznala. Darovať krv prišla aj pani Janka Švejnohová so svojou dcérkou prvodarkyňou Alexandrou, ktorá je študentkou gymnázia Ivana Krasku. Jedného darcu krvi prišla dokoncapovzbudiť aj manželka s dcérkou.
Rodičia Martinka Sucháča pripravili pre darcov krvi „nadštandartné“ občerstvenie a spolu s organizátormi akcie aj touto cestou vyjadrujú poďakovanie všetkým, ktorí prišli darovať krv v rámci tejto akcie. (Autorkou básne Kvapka krvi (na obr. vpravo) je pani Trnavská a je venovaná Martinkovi Sucháčovi a darcom krvi.) 
Prvodarcovia z Gymnázia Ivana Krasku v Rimavskej Sobote boli: Magdaléna Midinová, Simona Szollosiová, Ján Kalo, Frederik Liskovský, Ivan Kriné, Karin Molnárová, Tomáš Túnyi, Adrian Jenei, Martin Juhaniak, Patrícia Miroszemská, Simona Albertová, Rebeka Molnárová Alexandra Švejnohová. Z gymnázia z Tornale darovali krv študentky Alžbeta Pupalová a prvodarkyne Júlia Trenková a Bianka Ondrejšíková.
Ďalej darovali krv (dospelí): Peter Lupták z Vyšnej Pokoradze, Štefan Kosik z Aboviec, Marian Jánošdeak, Jaroslav Pinzík, Július Foltán, Norbert Ríz z Tornale, Július Hubay zo Štrkovca, Matej Škvarka a Miroslav Kochan z Hrachova, Adam Markotán Rimavské Zalužany, Attila Cselény, Martin Gombos z Gemera, Marcel Kováč z Čierneho Potoka, Martia Dondová z Molnárky, Tomáš Hulina z Čerenčian, Oskar Vígh, Kristína Majanová, Janka Švejnohová a Renata Peštiová z Rimavskej Soboty, Nándor Nagy z Káloše, Tibor Demeter z Kráľa, Gergely Pál z Tácht, Ing. Csaba Hegedus z Dolných Zahorian a Pavel Galko z Držkoviec.

Poznámka: Kritika sa vzniesla zo strany dospelých darcov krvi, ktorým, na rozdiel od študentov, ktorí majú cestovné vlakom bezplatné, nemohli pracovníci NTS túto položku preplatiť. Smernice im nedovoľujú preplácať dospelým darcom cestovné, pokiaľ sa odber koná v školskom zariadení a mimo samosprávny kraj, kde má dospelý darca trvalé bydlisko. Bolo by žiadúce, aby sa kompetentné ministerstvá (zdravotníctva a financií)riešením tohto problému zaoberali.

JUDr. J. Pupala

 {oziogallery 878}

 

Kvapka krvi na počesť SNP

$
0
0
Kvapka krvi na počesť SNP

Miestny spolok SČK – KLUB DARCOV KRVI v Čiernom Potoku, Obecné zastupiteľstvo, Základná organizácia Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov armádneho generála Ludvíka Svobodu v Čiernom Potoku v spolupráci s Národnou transfúznou službou Slovenskej republiky, pracovisko Banská Bystrica, Vás pozývajú k bezplatnému odberu krvi, ktorý sa uskutoční v Kultúrnom dome v Čiernom Potoku, okr. Rimavská Sobota, v čase od 08. 00 hod. do 11.30 hod.  dňa 7. augusta 2017 /pondelok/.

cierny potok pomnik 1Darovať krv môže každý kto: 

  • dovŕšil l8 rokov fyzický vek a neprekročil vek 60 rokov

staršie osoby do 65 rokov:

  • môžu darovať krv po súhlase privátneho lekára
  • neprekonal doteraz žiadnu infekčnú chorobu
  • nepôsobil v posledných rokoch v tropických krajinách
  • v dobe epidémie šialených kráv nepôsobil vo Veľkej Británii

Darovať krv nemôže ten, kto:

  • - podstúpil v minulosti liečbu poruchy zrážania krvi
  • - v poslednom polroku podstúpil operáciu, piercing, obdržal transfúziu krvi, aplikoval si náušnice, podstúpil akupunktúru, tetovanie,..
  • - za posledný rok bol liečený na niektorú z pohlavných nemocí                                            
  • - krv daroval v kratšej dobe ako 3 mesiace /muži/, alebo 4 mesiace (ženy)         
  • - užíval v poslednom období omamné látky
  • - bol  posledný týždeň ošetrený zubným lekárom 
  • - užíval  posledný mesiac lieky /antibiotiká/ 
  • - váži menej ako 50 kg a v čase menštruácie 

Každý darca krvi pri registrácii predloží platný občiansky preukaz, platný preukaz zdravotnej poisťovne, preukaz darcu krvi /okrem prvodarcov/. Darca krvi 14 hodín pred odberom krvi nesmie požívať omamné látky /vrátane alkoholu/, konzumovať mastné jedlo, mliečne výrobky, čokoládu, orechy,... Pred odberom krvi sa doporučuje vypiť aspoň ½ litra tekutín /čaj, multivitamín, minerálka, číra voda,../konzumovať chlieb s džemom, netukové pečivo, kompóty,... Každý darca po odbere krvi obdrží gastrolístok na občerstvenie v hodnote 2 eura.  V í t a n í   s ú  p r v o d a r c i !   Súčasne v tento deň sa uskutoční športový deň /III. ročník/ „MEMORIAL BRIG.GEN. IMRICHA GIBALU„ /Súťažiť sa bude v streľbe zo vzduchovky, hod granátom na cieľ, diaľku,.. /Do súťaže sa môže zapojiť každý podľa vekovej kategórie/

Bližšie informácie na tel.čísle: 0915 646828,0475683253.

Jozef Pupala

 

 

V Čiernom Potoku tiekla krv na počesť Slovenského národného povstania

$
0
0
V Čiernom Potoku tiekla krv na počesť Slovenského národného povstania

Dňa 7.8.2017 v Čiernom Potoku celú noc pršalo. Akoby dážď chcel schladiť tropické teplá a prispieť k prijateľnejšiemu ovzdušiu pre tých, ktorí sa rozhodli darovať krv. Základná organizácia Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov, klub darcov krvi, Obecný úrad v Čiernom Potoku v spolupráci s Národnou transfúznou službou SR, vysunuté pracovisko v Banskej Bystrici zorganizovali už XII. ročník “KVAPKY KRVI NA POČESŤ SLOVENSKÉHO NÁRODNÉHO POVSTANIA“. 

Odber krvi sa začal už od 08.00 hodiny a postupne prichádzali darcovia krvi z blízkeho a ďalekého okolia. Do 11.00 hodiny prišlo darovať krv celkom 30 darcov. Zo zdravotných dôvodov však šiesti krv nemohli darovať. Aj im však patrí poďakovanie, že krv darovať chceli.
Odber krvi sa okrem hlavného loga, niesol v duchu pomoci ľuďom, ktorí túto nenahraditeľnú tekutinu potrebujú k obnove svojho zdravia, alebo záchrane života. Tak aj tento odber krvi bol venovaný bývalej študentke Gymnázia Ivana Kraska v Rimavskej Sobote Veronika K. z Rimavských Janoviec, ktorá krátko po úspešnej maturite sa musela podrobiť opakovanej transplantácii pečene a napriek maximálnemu úsiliu zdravotného personálu Rosseweltovej nemocnici v Banskej Bystrici, nás navždy opustila.
DO 27.7. 2017 za Veroniku darovalo krv v B. Bystrici celkom 31 darcov krvi. K nim sa svojim počinom darovať krvi pripojilo v rámci KVAPKY SNP na Čiernom Potoku ďalších 30 darcov ochotných darovať krv.

Do Čierneho Potoka prišli darovať krv aj vzácni darci krvi: bývalý náčelník Generálneho štábu OS SR, podpredseda Klubu generálov SR genpor v.v. Ing. Peter Vojtek, generálny duchovný ozbrojených síl SR a ozbrojených zborov SR plk.ThDr. Marian Bodolló, dekan a riaditeľ kancelárie uvedenej inštitúcie Dávid Vargaeštók, 
Nasledovali ich ďalší darcovia krvi: Tibor Demeter z Kráľa, Marian Spodniak z Aboviec, Daniel Fedák z Čičaroviec, Pavel Galo z Držkoviec, Gergely Pál z Tácht, Miroslav Kochan a Matej Škvarka z Hrachova, Jaroslav Ivan z Rimavskej Bani, Ing.Miroslav Hukel z Blhoviec, Slavomír Skalák, Jaroslav Pinzík, Alžbeta Bibláková z Tornale, Adriana Kapcová z Kalinova, Veronika Rízová, Róbert Gál, Tibor Volgyi z Rimavskej Soboty, Branislav Konečný z Mojína, Jaroslav Petrinec z Rimavských Janoviec, Peter Dúbrava z Banskej Bystrice, Juraj Kozlok, Adriana Póczosová, Beáta Póczosová, Kinga Póczosová z Dubna, Nikolett Kunyia a Adrian Gyula Kunyia z Hajnáčky, Ing. Mária Lakotová a Mgr. Adriana Hriňová z Čierneho Potoka. Z nich Beata Póczosová, Nikolett Kunyia, Adriana Gyula Kunya, Peter Dúbrava a Branislav Konečný darovali krv po prvý raz a tak ich vítame v rodine darcov krvi. Všetci darcovia krvi obdržali od organizátorov odberu upomienkové predmety a pochutili si na kvalitnom guľáši, ktorý tradične pripravila Martinka Kureková a Silvia Hriňová za asistencie pani starostky Čierneho Potoka Svetlany Šufliarskej.

Za aktívný prínos k humanite a popularizácii obce Čierny Potok, propagácie Kvapky SNP obecné zastupiteľstvo udelilo pánovi genpor.v.v. Ing. Petrovi Vojtekovi (daroval krvi v rámci uvedenej akcii už po tretí krát) Čestné občianstvo obce Čierny Potok.
Za zdarnú prípravu, zabezpečenie a priebeh Kvapky SNP je okrem darcom krvi poďakovať aj touto cestou, všetkým, ktorý sa na príprave a organizovaní kvapky krvi podieľali.
JUDr. Jozef Pupala

{oziogallery 1015}

 

 

 

Rimavsko - sobotských pacientov prekvapí Katka Knechtová

$
0
0
Rimavsko - sobotských pacientov prekvapí Katka Knechtová

Už tento štvrtok, 28. septembra 2017 o 13.00 hod., prekvapí pacientov v rimavskosobotskej nemocnici svojím hudobným vystupením Katarína Knechtová. Jej účasť však nebude náhodná. Ako ambasádorka príde predstaviť dobrovoľnícky projekt Krajší deň už aj na pôde nemocnice v Rimavskej Sobote.

V novembri 2016 sieť regionálnych nemocníc Svet zdravia predstavila na pôde humenskej a štiavnickej nemocnice nový dobrovoľnícky projekt zameraný na pomoc pre najmladších a najstarších pacientov. Jeho názov je KRAJŠÍ DEŇ a cieľom je pomocou externých dobrovoľníkov spríjemniť hospitalizáciu na detských oddeleniach a oddeleniach pre dlhodobo chorých. V obidvoch nemocniciach pracujú pravidelne desiatky dobrovoľnikov, ktorí túto činnosť robia bez nároku na honorár. Pravidelne navštevujú spomínané oddelenia a čítaním, spevom, spoločenskými hrami, modlitbami alebo iba jednoduchou konverzáciou sa snažia zabaviť pacientov a pomôcť im s liečivým procesom. Od mája funguje tento projekt aj na pôde trebišovskej nemocnice. Nemocnica v Rimavskej Sobote je tak štvrtou nemocnicou, ktorá vytvorila priestor pre tak užitočnú dobrovoľnicku činnosť. Viac informacií o projekte nájdete na: http://svetzdravia.com/krajsi-den

 

Ceremónia s hudobným vystupením sa bude konať pri príležitosti spustenia tohto projektu pred nemocničným pavilónom A. Pritomní budú aj dobrovoľnici, ktori v projekte fungujú už v pilotnej prevádzke. 

T. K.

 

 

Nemocnica v Rožňave má nové fyziatricko-rehabilitačné oddelenie

$
0
0
Nemocnica v Rožňave má nové fyziatricko-rehabilitačné oddelenie

Nemocnica Svet zdravia Rožňava 5. októbra 2017 oficiálne predstavila nové fyziatricko-rehabilitačné oddelenie s kapacitou 20 lôžok. Určené je najmä pre hospitalizovaných pacientov napríklad po operáciách, traumatologických úrazoch alebo po cievnych mozgových príhodách. Bývalé priestory oddelenia ARO boli v rámci rekonštrukcie kompletne prestavané. Výsledkom je nové komfortné prostredie s 8 pacientskými izbami (dve nadštandardné jednolôžkové izby), 3 terapeutickými miestnosťami, 2 telocvičňami a zázemím pre personál.

V rámci oficiálneho predstavenia boli pacientov navštíviť aj futbalisti miestneho A tímu MFK Rožňava. Celkové investície do nového oddelenia si vyžiadali 210 tisíc eur.
„Takto by malo vyzerať každé moderné lôžkové oddelenie. Jeho interiér sme sa snažili spraviť tak, aby na pacientov pôsobil oveľa príjemnejšie a estetickejšie. Zamestnanci a pacienti súčasne získali priestory, ktoré kladú dôraz už aj na vyššiu mieru komfortu a súkromia,“ vysvetlil Dušan Suchý, riaditeľ nemocnice Svet zdravia Rožňava.

Fyziatricko-rehabilitačné oddelenie rožňavskej nemocnice poskytuje komplexnú terapeutickú starostlivosť pre pacientov po úrazoch, operáciách, mozgových príhodách a s ochoreniami chrbtice, a to vo všetkých vekových skupinách. Na mesačnej báze to predstavuje v priemere 55 pacientov a až takmer 1000 poskytnutých procedúr. Súčasťou komplexnej rehabilitačnej liečby je pohybová liečba, manuálna terapia, elektroterapia, ultrasonoterapia, magnetoterapia, diatermia, klasická masáž, reflexná masáž, lymfodrenáž - manuálna aj prístrojová, laseroterapia a podávanie plynových injekcií. Samozrejmosťou sú vodoliečebné procedúry ako napríklad perličkový kúpeľ, vírivý kúpeľ alebo podvodná masáž.

„V nových priestoroch máme oveľa lepšie zázemie. Keďže poskytujeme zdravotnú starostlivosť častokrát pacientom po veľmi ťažkých pooperačných stavoch, veríme, že novú úroveň komfortu ocenia,“ doplnila MUDr. Karin Micheľová, primárka fyziatricko-rehabilitačného oddelenia.

Tomáš Kráľ

 {oziogallery 1083}

 

Mikulášsky darček pre mamičky z Rožňavy: Nemocnica otvorila novú pôrodnicu

$
0
0
Mikulášsky darček pre mamičky z Rožňavy: Nemocnica otvorila novú pôrodnicu

Tradičné pôrodné sály nahradili komfortné pôrodné izby hotelového štandardu. Takto sa zmenila pôrodnica v nemocnici Svet zdravia Rožňava, ktorá prešla tento rok zásadnou prestavbou a dostala prívlastok pôrodnica novej generácie. Slávnostne ju otvorili v stredu 6. decembra 2017 a nechýbal pri tom ani Mikuláš.
„Vďaka novému konceptu, ktorý sme v nemocnici prestavbou zaviedli, získajú mamičky maximálny komfort i súkromie.

V novej pôrodnici ich bude čakať prostredie, ktoré je niekde na polceste medzi domovom a nemocnicou, čo prispeje k bezproblémovému priebehu pôrodu,“ hovorí riaditeľ nemocnice Svet zdravia Rožňava MUDr. Dušan Suchý.

Pôrod v súkromných izbách

Nové pôrodné izby si prišla pozrieť aj 31 ročná prvorodička Erika, ktorá v rožňavskej nemocnici privedie v januári na svet dvoch chlapčekov   dvojičky.Pôrody budú po novom prebiehať v nových moderných priestoroch – v troch priestranných a nadštandardne vybavených pôrodných izbách. Tam budúce mamičky strávia približne osem až desať hodín, čiže celý pôrod od prvej pôrodnej až po záverečnú popôrodnú fázu. Dosiaľ prvá pôrodná doba prebiehala v čakacích izbách a tie následné v pôrodných sálach či 

pôrodných boxoch. 

Novým štandardom je dizajnový hotelový interiér, moderné polohovateľné pôrodné lôžko, detská postieľka, samostatné sociálne zariadenie so sprchou, televízia či rozkladacie kreslo pre sprevádzajúcu osobu. „Na pôrodnej izbe môžu mať budúce mamičky po celý čas pri sebe blízkeho človeka, ktorý im bude poskytovať nepretržitú podporu. To dosiaľ nebolo vždy možné, napríklad keď prebiehalo veľa pôrodov v jednom čase,“ vysvetľuje primár gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia MUDr. Igor Seres.
Vytvoriť pre mamičky príjemnejšiu atmosféru pomôže aj audio systém s upokojujúcou hudbou a inhalačná zmes medicínskych plynov im pomôže zmierniť bolesti počas pôrodu. 

Nové pôrodné izby si prišla pozrieť aj 31-ročná prvorodička Erika, ktorá v rožňavskej nemocnici privedie v januári na svet dvoch chlapčekov - dvojičky. Na obrázku vpravo hore.

 

Pôrodnica prešla tento rok zásadnou prestavbou a dostala prívlastok pôrodnica novej generácie. Dnes ju slávnotne otvorili prestrihnutím pásky.   Slávnostne otvoriť novú pôrodnicu dnes prišiel aj Mikuláš.   Na pôrodnej izbe môžu mať budúce mamičky po celý čas pri sebe blízkeho človeka hovorí primár gynekologicko pôrodníckeho oddelenia MUDr   Na šestonedelí pacienti nájdu štyri jednolôžkové nadštandardné izby s kompletným vybavením.   Prvé mamičky už majú svôj pôrod na nových pôrodných izbách za sebou. Všetky ocenili vysoký komfort aj súkromie.   Pôrody budú po novom prebiehať v troch priestranných a nadštandardne vybavených pôrodných izbách.
Pôrodnica prešla tento rok zásadnou prestavbou a dostala prívlastok pôrodnica novej generácie. Dnes ju slávnotne otvorili prestrihnutím pásky.    Slávnostne otvoriť novú pôrodnicu dnes prišiel aj Mikuláš.    Na pôrodnej izbe môžu mať budúce mamičky po celý čas pri sebe blízkeho človeka, hovorí primár gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia MUDr. Igor Seres.    Na šestonedelí pacienti nájdu štyri jednolôžkové nadštandardné izby s kompletným vybavením.    Prvé mamičky už majú svôj pôrod na nových pôrodných izbách za sebou. Všetky ocenili vysoký komfort aj súkromie.    Pôrody budú po novom prebiehať v troch priestranných a nadštandardne vybavených pôrodných izbách.

 

Všetci na jednom mieste

Zuzana (34) z Vlachova nedávno porodila v novej pôrodnici svoje prvé dieťa   Emku. Hovorí, že je to jej najkrajší vianočný darček.Nová pôrodnica je súčasťou rozsiahlejšej rekonštrukcie, ktorou počas minulých dvoch rokov prešiel aj gynekologický úsek. Všetky časti oddelenia sa tak scentralizovali na jedno miesto.
„Z toho vyplýva mnoho výhod. Lepšie tak napríklad dokážeme využiť naše personálne, priestorové či prístrojové kapacity. Všetky priestory oddelenia sú ľahko dostupné a lekári i personál tiež môžu vzájomne spolupracovať, čo prinesie vyššiu kvalitu zdravotnej starostlivosti,“ podotýka primár. Súčasťou gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia je aj odborná ambulancia, neonatológia a šestonedelie.
Spolu s kompletnou stavebnou rekonštrukciou získalo oddelenie aj nové medicínske vybavenie a mobiliár. Okrem pôrodných lôžok, zákrokových lámp či nábytku pribudli na neonatologickom úseku napríklad nové výhrevné lôžka pre novorodencov, fotoliečba, monitory dychu a monitory vitálnych funkcií či novorodenecké postieľky. Na šestonedelí zas pacienti nájdu štyri jednolôžkové nadštandardné izby s kompletným vybavením. Celkové náklady sa vyšplhali na takmer 400-tisíc eur.

Zuzana (34) z Vlachova nedávno porodila v novej pôrodnici svoje prvé dieťa - Emku. Hovorí, že je to jej najkrajší vianočný darček. Na obrázku vľavo hore.

 

Mamičky v rožňavskej nemocnici mali možnosť obliecť v dnešný deň svojich novorodencov do mikulášskych periniek.   Pôrody budú v rožňavskej nemocnici prebiehať v nových moderných priestoroch – v troch priestranných a nadštandardne vybavených pôrodných izbách.   Niektoré mamičky v rožňavskej nemocnici dnes obliekli svojich novorodencov do mikulášskych periniek, aby si urobili nádhernú fotografiu.   Tradičné pôrodné sály nahradili komfortné pôrodné izby hotelového štandardu.   V pôrodných izbách strávia budúce mamičky približne osem až desať hodín, čiže celý pôrod od prvej pôrodnej  až po záverečnú popôrodnú fázu.   Mamičky v rožňavskej nemocnici mali možnosť obliecť v dnešný deň svojich novorodencov do mikulášskych periniek a urobiť si nádhernú fotografiu.
Mamičky v rožňavskej nemocnici mali možnosť obliecť v dnešný deň svojich novorodencov do mikulášskych periniek a urobiť si nádhernú fotografiu.    Pôrody budú po novom prebiehať v troch priestranných a nadštandardne vybavených pôrodných izbách.    Niektoré mamičky v rožňavskej nemocnici dnes obliekli svojich novorodencov do mikulášskych periniek, aby si urobili nádhernú fotografiu.    Tradičné pôrodné sály nahradili komfortné pôrodné izby hotelového štandardu.    V pôrodných izbách strávia budúce mamičky približne osem až desať hodín, čiže celý pôrod od prvej pôrodnej až po záverečnú popôrodnú fázu.    Mamičky v rožňavskej nemocnici mali možnosť obliecť v tento deň svojich novorodencov do miklulášskych perinie a urobiť si nádhernú fotografiu.

 

Rožňavská nemocnica je po Humennom a Michalovciach v poradí treťou v Sieti zdravia, ktorá predstavila koncept pôrodnice novej generácie. Ročne sa v nej uskutoční okolo 600 pôrodov. Ambíciou nemocnice je po prestavbe počty pôrodov zvýšiť. Kľúčové fakty o rožňavskej pôrodnici novej generácie:rv porodnica primar

  • celý pôrod bude prebiehať v troch komfortných pôrodných izbách hotelového štandardu, ktoré poskytnú rodičkám maximálne súkromie
  • prevádzka nových pôrodných izieb bola spustená začiatkom decembra
  • celé gynekologicko-pôrodnícke oddelenie vrátane ambulantnej časti, neonatológie a šestonedelia je centralizované na jednom mieste
  • spoločné pracovisko má aj personál, ktorý môže vzájomne spolupracovať
  • v pôrodnici pracuje päť odborných lekárov, desať pôrodných asistentiek, päť sestier a tri sanitárky
  • rožňavská nemocnica je treťou v sieti Svet zdravia s pôrodnicou novej generácie.

 

 Tomáš Kráľ

 

 

Gemerskú kvapku krvi v Tornali podporilo 35 dobrovoľných darcov - Jozef Pinzík daroval krv už po 106-krát

$
0
0
Gemerskú kvapku krvi v Tornali podporilo 35 dobrovoľných darcov - Jozef Pinzík daroval krv už po 106-krát

Miestny Klub darcov krvi v Tornali spolu so Základnou organizáciou protifašistických bojovníkov, vedením DdaSS a NTS SR vysunutým pracoviskom v Banskej Bystrici, už po dvanástykrát zorganizovali „Gemerskú kvapku slobody“  pri príležitosti 73. výročia oslobodenia mesta vojakmi 2. Ukrajinského frontu Červenej armády a v jej začlenení aj vojakmi 4. rumunskej armády. 

Darovať krv prišlo celkom 40 darcov, z ktorých po vyšetrení darovalo krv 35, z toho bolo 12 žien. Z 35 darcov krv darovalo po prvýkrát celkom 7 prvodarcov (Miroslav Barinka z Hrachova-Svetlej, Lena Máteová z Tornale, Beata Ondrejsíková z Lenky, Michaela Mlináriková z Rimavskej Soboty).

Stalo sa už tradíciou, že koncom roka prídu aj prvodarcovia - maturanti tamojšieho gymnázia, ktorí už dovŕšili 18 rokov veku. Tento raz boli traja (Csaba Límar z Tornale, BálintKalas z Vyšných Valíc a Patrik Sajkó z Aboviec). Okrem nich darovali opakovane krv traja študenti tohto gymnázia. 

Ďalšími darcami boli: Jaroslav Pinzík z Tornale (daroval krv už po 106 krát), Miroslav Kochan, Matej Škvarka z Hrachova, Martin Gombos, Štefan Jánkošík, Ján Budaj, Attila Cselényi, Patrícia Almaiová z Gemera, Bianka Andrejšíková, Marian Habovčík, Róbert Lenkey z Lenky, Pavol Galko z Držkoviec, Martin Spodniak, Štefan Kóšik z Aboviec, Ľudovít Samko z Hucína, Gergely Pál z Tácht, István Róbert Országh z Vlkyne, Daniel Fedák z Čičaroviec, Lukás Foltán zo Včeliniec, Tibor Volggyi, Peter Gál, Bernadeta Mlinariková, Róbert Gál z Rimavskej Soboty, Alžbeta Pupalová, Silvia Pusztaiová, Peter Nociarik, Mária Jakubovská, Monika Huslík, Milena Demeterová, Zuzana Ujpálová, Gábor Oros, Beata Simonová, Eva Kvetková a Erika Dobiasová z Tornale.

Za perfektné organizačné zvládnutie akcie treba poďakovať vedeniu DDASS v Tornali, Ing.Štefanovi Juhászovi z Chanavy, Jozefovi Legátovi z Tornale a Marianovi Habovčíkovi z Lenky a samozrejme v mene bezmenných pacientov, ktorým darovaná krv prispeje k záchrane života, či obnove zdravia všetkým, ktorí boli ochotní najvzácnejšiu tekutinu krv bezplatne darovať.
JUDr. Jozef Pupala

 


V Nemocnici Svet zdravia v Rimavskej Sobote môžete prísť darovať Valentínsku kvapku krvi

$
0
0
V Nemocnici Svet zdravia v Rimavskej Sobote môžete prísť darovať Valentínsku kvapku krvi

Nemocnica Svet zdravia Rimavská Sobota sa v spolupráci so Slovenským Červeným krížom aj tento rok zapája do Valentínskej kvapky krvi. Záujemcovia môžu prísť darovať najvzácnejšiu tekutinu od 13. februára na hematologicko-transfuziologické oddelenie rimavskosobotskej nemocnice, a to v čase od 07:00 do 9:30 h. Akcia potrvá do 16. marca, odberové dni budú vždy v utorok a v piatok. Vlani sa do Valentínskej kvapky krvi v rimavskosobotskej nemocnici zapojilo 235 darcov. Darcom môže byť každý zdravý človek vo veku od 18 do 60 rokov (pri opakovanom darovaní do 65 rokov), ktorý má viac ako 50 kilogramov. Muži môžu darovať krv maximálne štyrikrát do roka, ženy maximálne trikrát do roka. Krv darcov potrebujú ťažko chorí onkologickí pacienti, matky po komplikovanom pôrode, pacienti po ťažkom krvácaní či pacienti pred náročnou operáciou. 

Radi Vás v rimavskosobotskej nemocnici počas akcie privítame.

J. F.

 

Novorodenecké oddelenie nemocnice Svet zdravia Rožňava dostalo od Nadácie Križovatka osem monitorov dychu pre novorodencov

$
0
0
Novorodenecké oddelenie nemocnice Svet zdravia Rožňava dostalo od Nadácie Križovatka osem monitorov dychu pre novorodencov

Novorodenecké oddelenie nemocnice Svet zdravia Rožňava 21. februára 2018 dostalo od Nadácie Križovatka osem monitorov dychu pre novorodencov BabySense. Tie kontrolujú dýchanie dieťaťa a varujú v prípade jeho ohrozenia. Nadácia chce takto pomôcť predchádzať Syndrómu náhleho úmrtia dojčiat (SIDS). „Monitory dychu nám pomáhajú v skoršom čase odhaliť u novorodenca problém s dýchaním. Ak nastane jeho zlyhanie, upozornia na to zvukovým a svetelným signálom. V takom prípade vie personál okamžite zareagovať a negatívne dôsledky pre dieťatko minimalizovať, prípadne úplne vylúčiť,“ uviedol riaditeľ nemocnice Svet zdravia Rožňava MUDr. Dušan Suchý.

rv Monitory dychu 1Nadácia Križovatka sa snaží monitormi BabySense vybaviť všetky pôrodnícke oddelenia a jednotky intenzívnej starostlivosti v nemocniciach na Slovensku. Riaditeľka nadácie Táňa Tomasch vysvetľuje, že monitory dychu sú jedinou účinnou pomôckou pri prevencii SIDS.

„Nepravidelné dýchanie alebo dokonca zástava dychu môže u dieťaťa nastať počas prvého roku života. V niektorých prípadoch zlyhanie dychu súvisí so SIDS, diagnózou, ktorú lekári stanovia žiaľ až po smrti dieťaťa,“ podotýka Tomasch s tým, že SIDS spôsobuje rv Novorodenecké Thomasch 1náhlu smrť aj u úplne zdravých novorodencov zástavou dychu v spánku, a to bez akýchkoľvek predchádzajúcich príznakov.

Príčina syndrómu nie je doposiaľ jasná, pravdepodobne ide o poruchu riadenia dychovej činnosti, ktorá vzniká už v tehotenstve. Medzi hlavné rizikové faktory patrí fajčenie matky i nižšia pôrodná hmotnosť dieťaťa.

„Aj akékoľvek sťaženie dýchania dojčiat sa môže prejaviť ako rizikový faktor, napríklad prikrývky alebo hračky cez tvár bábätka, prehriatie dieťaťa či prekážky rv Ak nastane zlyhanie 1v dýchacích cestách. Tiež každé oslabenie detského organizmu - infekčné choroby, horúčky či zvracanie - a najmä choroby dýchacích ciest zvyšujú riziko SIDS,“ vysvetľuje Tomasch.

Monitory dychu BabySense sú podľa Tomasch jediným výrobkom na svete registrovaným ako zdravotnícka pomôcka a spĺňajú najnáročnejšie klinické skúšky zdravotníckych výrobkov.
Jana Fedáková

 

Zdravotná poisťovňa Dôvera zverejnila rebríček pacientskej spokojnosti za rok 2017 - nemocnica Svet zdravia, a. s., Rimavská Sobota piata

$
0
0
Zdravotná poisťovňa Dôvera zverejnila rebríček pacientskej spokojnosti za rok 2017 - nemocnica Svet zdravia, a. s., Rimavská Sobota piata

V utorok 13. marca 2018 zdravotná poisťovňa Dôvera zverejnila pravidelný rebríček pacientskej spokojnosti za rok 2017: V kategórii všeobecných nemocníc sa Rimavská Sobota umiestnila na 5. mieste. Je to historicky najlepšie umiestnenie tejto nemocnice v rebríčkoch spokojnosti podľa pacientov. Minulý rok sa nemocnica umiestnila na 36. mieste zo 44 hodnotených všeobecných nemocníc podľa zdravotnej poisťovne Dôvera. Vyhrala tak neoficiálnu disciplínu „skokan roka“. Pripájam krátke vyjadrenie riaditeľa nemocnice Svet zdravia Rimavská Sobota – Ivana Mokrého:

rs nemocnica mokry1„Z tohto výsledku máme všetci úprimnú radosť. Je to výborné vysvedčenie najmä pre náš personál. Rád by som sa mu pri tejto príležitosti verejne poďakoval za každodenné úsilie poskytovať našim pacientom kvalitnú zdravotnú starostlivosť. Dovolím si tvrdiť, že naša nemocnica dokáže aj v skromnejších podmienkach vytvoriť príjemnú rodinnú atmosféru, čo pacienti zjavne dokážu oceniť. Tieto výsledky však nechceme preceňovať. Vieme, že v Rimavskej Sobote nás čaká ešte dlhá cesta k všeobecnej spokojnosti. Za posledné roky sa nám vďaka investíciám podarilo veľa vecí zmeniť k lepšiemu. Verím, že už v skorej dobe budeme verejnosti schopní predstaviť aktualizovaný plán generálnej dostavby nemocnice.“

Tomáš Kráľ

 Poznámka MG: Nemocnica s poliklinikou sv. Barbory Rožňava, a. s. sa v tomto hodnotení umiestnila na 29. mieste.

Podporiť Gemerskú kvapky krvi k MDŽ prišli nielen Tornaľčania, ale aj darcovia zo širokého okolia

$
0
0
Podporiť Gemerskú kvapky krvi k MDŽ prišli nielen Tornaľčania, ale aj darcovia zo širokého okolia

Už XIII. ročník „GEMERSKEJ KVAPKY KRVI K MDŽ“ sa uskutočnil 21. marca 2018 v čase od 08.00 do 11.30 hodiny. Akcia sa uskutočnila v spolupráci s Národnou transfúznou službou v SR, vysunuté pracovisko v Banskej Bystrici, darcov krvi v Tornali a DDSS v Tornali. Napriek tomu, že odber sa neuskutočnil v deň osláv MDŽ, prišlo v prvý jarný deň darovať krv celkom 36 darcov krvi, od ktorých po základnom zdravotnom vyšetrení bola odobratá krv 26 darcom. Darovať krv prišli nielen Tornaľčania, ale aj zo širokého okolia títo darcovia: Adriana Zaigmordová, Ľudovít Samko z Hucína, Gergely Pál z Tácht, Daniel Fedák z Čičaroviec, Lórant Ligárt z Bohúňova, Miroslav Kochan, Matej Škvarna z Hrachova, Pavel Galko z Držkoviec, František Nágel z Gemerskej Panice, Tibor Demeter z Kráľa, Štefan Kasík, Patrik Sajko z Aboviec, Norbert Varnék z Bretky,

Róbert Štefan Országh z Vlkyne, Attila Cselényi, Ján Budaj z Gemera, Gregor Seres, Tibor Volgyi, Róbert Gál z Rimavskej Soboty, Gyula Fálin Včelince, Bianka Ondrejšíková z Lenky, Gabriela Kvetková, Alžbeta Pupalová, Júlia Trenková, Jaroslav Bizon, Elena Máteová, Peter Nociarik, Július Folin, Róbert Pósza, Vivien Pénteková, Kristian Káli, Csaba Tímár, Barbara Pálová, Mgr. Jaroslav Szoltz z Tornale. Všetkým darcom krvi aj touto cestou patrí poďakovanie. Poďakovanie patrí aj všetkým, ktorí prispeli k úspešnému priebehu odberu krvi.   

Podnet k darovaniu krvi na počesť MDŽ práve v Tornali prišiel od samotných darcov krvi, ktorí pracovali v tamojšej textilnej fabrike „OZETA“, v ktorej pracovalo vyše 900 zamestnancov, väčšina žien. Žiaľ po „nežnej revolúcii“ v roku 1989 prišlo postupne k prepúšťaniu pracovníkov a neskôr k likvidácii fabriky. Aký symbolický jav: ženy z Tornale a okolia prišli o prácu a na prežitie museli hľadať nový spôsob obživy. Podobne ako v druhej polovici 19. storočia  ženy v textilných fabrikách v USA bojovali za svoje práva, skrátenie pracovnej doby zo 14 hodín na 8 hodín, zákaz práce detí, zlepšenie pracovných podmienok...

Prvá taká masová demonštrácia žien v textilných fabrikách práve 8. marca 1857 rozohnala polícia streľbou. Viac ako 15.000 žien (niektoré pramene uvádzajú viac ako 40.000) usporiadalo 8. marca 1908 demonštráciu pri výročí štrajku žien z roku 1857 v New Yorku štrajk za svoje nesplnené práva, rozšírené o volebné právo žien, ktoré už príslušné miesta nemohli ignorovať. O dva roky neskôr v roku 1910 medzinárodný kongres žien v Kodani vyhlásil 8. marec za medzinárodný deň boja žien za svoje práva - MDŽ. (OSN tento sviatok uznala až v roku 1975.) Tento nerovný boj s kapitálom vyvrcholil 25. marca 1911, kedy v niekoľkoposchodovej textilnej fabrike Tringle Factory v New Yorku vypukol požiar, pri ktorom zahynulo 146 krajčírok, poväčšine migrantiek z Európy vo veku 16 - 23 rokov! Obetí nemuselo byť toľko, keby zamestnávateľ nezamykal dvere medzi jednotlivými podlažiami. Súd zamestnávateľa uznal za nevinného a ten pozostalým na osobu priznal odškodné 75 dolárov. Taká bola hodnota krajčírky!

Po zatvorení textilnej fabriky v Tornali museli stovky žien z Tornale a okolia hľadať prácu v zahraničí, najmä v Rakúsku, Nemecku... a zamestnať sa bez ohľadu na kvalifikáciu ako opatrovateľky, samozrejme za horších podmienok ako domáce ošetrovateľky.                                                                     

V Tornali 25.3.2018                                           

JUDr. Jozef Pupala

 

Kvapka krvi na počesť SNP

$
0
0
Kvapka krvi na počesť SNP

Miestny spolok SČK – KLUB DARCOV KRVI v Čiernom Potoku, Obecné zastupiteľstvo, Základná organizácia Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov armádneho generála Ludvíka Svobodu v Čiernom Potoku v spolupráci s Národnou transfúznou službou Slovenskej republiky, pracovisko Banská Bystrica, Vás pozývajú k bezplatnému odberu krvi, ktorý sa uskutoční v Kultúrnom dome v Čiernom Potoku, okr. Rimavská Sobota, v čase od 08.00 hod. do 11.30 hod.  dňa 7. augusta 2017 /pondelok/.

cierny potok pomnik 1Darovať krv môže každý kto: 

  • dovŕšil 18 rokov fyzického veku a neprekročil vek 60 rokov

staršie osoby do 65 rokov:

  • môžu darovať krv po súhlase privátneho lekára
  • neprekonal doteraz žiadnu infekčnú chorobu
  • nepôsobil v posledných rokoch v tropických krajinách
  • v dobe epidémie šialených kráv nepôsobil vo Veľkej Británii

Darovať krv nemôže ten, kto:

  •  podstúpil v minulosti liečbu poruchy zrážania krvi
  •  v poslednom polroku podstúpil operáciu, piercing, obdržal transfúziu krvi, aplikoval si náušnice, podstúpil akupunktúru, tetovanie,..
  •  za posledný rok bol liečený na niektorú z pohlavných nemocí                                            
  •  krv daroval v kratšej dobe ako 3 mesiace (muži), alebo 4 mesiace (ženy)         
  •  užíval v poslednom období omamné látky
  •  bol  posledný týždeň ošetrený zubným lekárom 
  •  užíval  posledný mesiac lieky (antibiotiká) 
  •  v čase menštruácie
  •  váži menej ako 50 kg

Každý darca krvi pri registrácii predloží platný občiansky preukaz, platný preukaz zdravotnej poisťovne, preukaz darcu krvi (okrem prvodarcov). Darca krvi 14 hodín pred odberom krvi nesmie požívať omamné látky (vrátane alkoholu), konzumovať mastné jedlo, mliečne výrobky, čokoládu, orechy... Pred odberom krvi sa doporučuje vypiť aspoň ½ litra tekutín (čaj, multivitamín, minerálka, číra voda) a konzumovať chlieb s džemom, netukové pečivo, kompóty... Každý darca po odbere krvi obdrží gastrolístok na občerstvenie v hodnote 2 eurá.  V í t a n í  s ú  p r v o d a r c o v i a!

Súčasne sa v tento deň uskutoční športový deň (III. ročník) „MEMORIÁL BRIG. GEN. IMRICHA GIBALU". Súťažiť sa bude v streľbe zo vzduchovky, hod granátom na cieľ, diaľku.. Do súťaže sa môže zapojiť každý podľa vekovej kategórie.

Bližšie informácie na tel.čísle: 0915 646828,0475683253.

Jozef Pupala

 

 

V Čiernom Potoku tiekla krv na počesť Slovenského národného povstania

$
0
0
V Čiernom Potoku tiekla krv na počesť Slovenského národného povstania

Dňa 7.8.2017 v Čiernom Potoku celú noc pršalo. Akoby dážď chcel schladiť tropické teplá a prispieť k prijateľnejšiemu ovzdušiu pre tých, ktorí sa rozhodli darovať krv. Základná organizácia Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov, klub darcov krvi, Obecný úrad v Čiernom Potoku v spolupráci s Národnou transfúznou službou SR, vysunuté pracovisko v Banskej Bystrici zorganizovali už XII. ročník “KVAPKY KRVI NA POČESŤ SLOVENSKÉHO NÁRODNÉHO POVSTANIA“. 

Odber krvi sa začal už od 08.00 hodiny a postupne prichádzali darcovia krvi z blízkeho a ďalekého okolia. Do 11.00 hodiny prišlo darovať krv celkom 30 darcov. Zo zdravotných dôvodov však šiesti krv nemohli darovať. Aj im však patrí poďakovanie, že krv darovať chceli.
Odber krvi sa okrem hlavného loga, niesol v duchu pomoci ľuďom, ktorí túto nenahraditeľnú tekutinu potrebujú k obnove svojho zdravia, alebo záchrane života. Tak aj tento odber krvi bol venovaný bývalej študentke Gymnázia Ivana Kraska v Rimavskej Sobote Veronika K. z Rimavských Janoviec, ktorá krátko po úspešnej maturite sa musela podrobiť opakovanej transplantácii pečene a napriek maximálnemu úsiliu zdravotného personálu Rosseweltovej nemocnici v Banskej Bystrici, nás navždy opustila.
DO 27.7. 2017 za Veroniku darovalo krv v B. Bystrici celkom 31 darcov krvi. K nim sa svojim počinom darovať krvi pripojilo v rámci KVAPKY SNP na Čiernom Potoku ďalších 30 darcov ochotných darovať krv.

Do Čierneho Potoka prišli darovať krv aj vzácni darci krvi: bývalý náčelník Generálneho štábu OS SR, podpredseda Klubu generálov SR genpor v.v. Ing. Peter Vojtek, generálny duchovný ozbrojených síl SR a ozbrojených zborov SR plk.ThDr. Marian Bodolló, dekan a riaditeľ kancelárie uvedenej inštitúcie Dávid Vargaeštók, 
Nasledovali ich ďalší darcovia krvi: Tibor Demeter z Kráľa, Marian Spodniak z Aboviec, Daniel Fedák z Čičaroviec, Pavel Galo z Držkoviec, Gergely Pál z Tácht, Miroslav Kochan a Matej Škvarka z Hrachova, Jaroslav Ivan z Rimavskej Bani, Ing.Miroslav Hukel z Blhoviec, Slavomír Skalák, Jaroslav Pinzík, Alžbeta Bibláková z Tornale, Adriana Kapcová z Kalinova, Veronika Rízová, Róbert Gál, Tibor Volgyi z Rimavskej Soboty, Branislav Konečný z Mojína, Jaroslav Petrinec z Rimavských Janoviec, Peter Dúbrava z Banskej Bystrice, Juraj Kozlok, Adriana Póczosová, Beáta Póczosová, Kinga Póczosová z Dubna, Nikolett Kunyia a Adrian Gyula Kunyia z Hajnáčky, Ing. Mária Lakotová a Mgr. Adriana Hriňová z Čierneho Potoka. Z nich Beata Póczosová, Nikolett Kunyia, Adriana Gyula Kunya, Peter Dúbrava a Branislav Konečný darovali krv po prvý raz a tak ich vítame v rodine darcov krvi. Všetci darcovia krvi obdržali od organizátorov odberu upomienkové predmety a pochutili si na kvalitnom guľáši, ktorý tradične pripravila Martinka Kureková a Silvia Hriňová za asistencie pani starostky Čierneho Potoka Svetlany Šufliarskej.

Za aktívný prínos k humanite a popularizácii obce Čierny Potok, propagácie Kvapky SNP obecné zastupiteľstvo udelilo pánovi genpor.v.v. Ing. Petrovi Vojtekovi (daroval krvi v rámci uvedenej akcii už po tretí krát) Čestné občianstvo obce Čierny Potok.
Za zdarnú prípravu, zabezpečenie a priebeh Kvapky SNP je okrem darcom krvi poďakovať aj touto cestou, všetkým, ktorý sa na príprave a organizovaní kvapky krvi podieľali.
JUDr. Jozef Pupala

{oziogallery 1015}

 

 

 

Rimavsko - sobotských pacientov prekvapí Katka Knechtová

$
0
0
Rimavsko - sobotských pacientov prekvapí Katka Knechtová

Už tento štvrtok, 28. septembra 2017 o 13.00 hod., prekvapí pacientov v rimavskosobotskej nemocnici svojím hudobným vystupením Katarína Knechtová. Jej účasť však nebude náhodná. Ako ambasádorka príde predstaviť dobrovoľnícky projekt Krajší deň už aj na pôde nemocnice v Rimavskej Sobote.

V novembri 2016 sieť regionálnych nemocníc Svet zdravia predstavila na pôde humenskej a štiavnickej nemocnice nový dobrovoľnícky projekt zameraný na pomoc pre najmladších a najstarších pacientov. Jeho názov je KRAJŠÍ DEŇ a cieľom je pomocou externých dobrovoľníkov spríjemniť hospitalizáciu na detských oddeleniach a oddeleniach pre dlhodobo chorých. V obidvoch nemocniciach pracujú pravidelne desiatky dobrovoľnikov, ktorí túto činnosť robia bez nároku na honorár. Pravidelne navštevujú spomínané oddelenia a čítaním, spevom, spoločenskými hrami, modlitbami alebo iba jednoduchou konverzáciou sa snažia zabaviť pacientov a pomôcť im s liečivým procesom. Od mája funguje tento projekt aj na pôde trebišovskej nemocnice. Nemocnica v Rimavskej Sobote je tak štvrtou nemocnicou, ktorá vytvorila priestor pre tak užitočnú dobrovoľnicku činnosť. Viac informacií o projekte nájdete na: http://svetzdravia.com/krajsi-den

 

Ceremónia s hudobným vystupením sa bude konať pri príležitosti spustenia tohto projektu pred nemocničným pavilónom A. Pritomní budú aj dobrovoľnici, ktori v projekte fungujú už v pilotnej prevádzke. 

T. K.

 

 


Nemocnica v Rožňave má nové fyziatricko-rehabilitačné oddelenie

$
0
0
Nemocnica v Rožňave má nové fyziatricko-rehabilitačné oddelenie

Nemocnica Svet zdravia Rožňava 5. októbra 2017 oficiálne predstavila nové fyziatricko-rehabilitačné oddelenie s kapacitou 20 lôžok. Určené je najmä pre hospitalizovaných pacientov napríklad po operáciách, traumatologických úrazoch alebo po cievnych mozgových príhodách. Bývalé priestory oddelenia ARO boli v rámci rekonštrukcie kompletne prestavané. Výsledkom je nové komfortné prostredie s 8 pacientskými izbami (dve nadštandardné jednolôžkové izby), 3 terapeutickými miestnosťami, 2 telocvičňami a zázemím pre personál.

V rámci oficiálneho predstavenia boli pacientov navštíviť aj futbalisti miestneho A tímu MFK Rožňava. Celkové investície do nového oddelenia si vyžiadali 210 tisíc eur.
„Takto by malo vyzerať každé moderné lôžkové oddelenie. Jeho interiér sme sa snažili spraviť tak, aby na pacientov pôsobil oveľa príjemnejšie a estetickejšie. Zamestnanci a pacienti súčasne získali priestory, ktoré kladú dôraz už aj na vyššiu mieru komfortu a súkromia,“ vysvetlil Dušan Suchý, riaditeľ nemocnice Svet zdravia Rožňava.

Fyziatricko-rehabilitačné oddelenie rožňavskej nemocnice poskytuje komplexnú terapeutickú starostlivosť pre pacientov po úrazoch, operáciách, mozgových príhodách a s ochoreniami chrbtice, a to vo všetkých vekových skupinách. Na mesačnej báze to predstavuje v priemere 55 pacientov a až takmer 1000 poskytnutých procedúr. Súčasťou komplexnej rehabilitačnej liečby je pohybová liečba, manuálna terapia, elektroterapia, ultrasonoterapia, magnetoterapia, diatermia, klasická masáž, reflexná masáž, lymfodrenáž - manuálna aj prístrojová, laseroterapia a podávanie plynových injekcií. Samozrejmosťou sú vodoliečebné procedúry ako napríklad perličkový kúpeľ, vírivý kúpeľ alebo podvodná masáž.

„V nových priestoroch máme oveľa lepšie zázemie. Keďže poskytujeme zdravotnú starostlivosť častokrát pacientom po veľmi ťažkých pooperačných stavoch, veríme, že novú úroveň komfortu ocenia,“ doplnila MUDr. Karin Micheľová, primárka fyziatricko-rehabilitačného oddelenia.

Tomáš Kráľ

 {oziogallery 1083}

 

Mikulášsky darček pre mamičky z Rožňavy: Nemocnica otvorila novú pôrodnicu

$
0
0
Mikulášsky darček pre mamičky z Rožňavy: Nemocnica otvorila novú pôrodnicu

Tradičné pôrodné sály nahradili komfortné pôrodné izby hotelového štandardu. Takto sa zmenila pôrodnica v nemocnici Svet zdravia Rožňava, ktorá prešla tento rok zásadnou prestavbou a dostala prívlastok pôrodnica novej generácie. Slávnostne ju otvorili v stredu 6. decembra 2017 a nechýbal pri tom ani Mikuláš.
„Vďaka novému konceptu, ktorý sme v nemocnici prestavbou zaviedli, získajú mamičky maximálny komfort i súkromie.

V novej pôrodnici ich bude čakať prostredie, ktoré je niekde na polceste medzi domovom a nemocnicou, čo prispeje k bezproblémovému priebehu pôrodu,“ hovorí riaditeľ nemocnice Svet zdravia Rožňava MUDr. Dušan Suchý.

Pôrod v súkromných izbách

Nové pôrodné izby si prišla pozrieť aj 31 ročná prvorodička Erika, ktorá v rožňavskej nemocnici privedie v januári na svet dvoch chlapčekov   dvojičky.Pôrody budú po novom prebiehať v nových moderných priestoroch – v troch priestranných a nadštandardne vybavených pôrodných izbách. Tam budúce mamičky strávia približne osem až desať hodín, čiže celý pôrod od prvej pôrodnej až po záverečnú popôrodnú fázu. Dosiaľ prvá pôrodná doba prebiehala v čakacích izbách a tie následné v pôrodných sálach či 

pôrodných boxoch. 

Novým štandardom je dizajnový hotelový interiér, moderné polohovateľné pôrodné lôžko, detská postieľka, samostatné sociálne zariadenie so sprchou, televízia či rozkladacie kreslo pre sprevádzajúcu osobu. „Na pôrodnej izbe môžu mať budúce mamičky po celý čas pri sebe blízkeho človeka, ktorý im bude poskytovať nepretržitú podporu. To dosiaľ nebolo vždy možné, napríklad keď prebiehalo veľa pôrodov v jednom čase,“ vysvetľuje primár gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia MUDr. Igor Seres.
Vytvoriť pre mamičky príjemnejšiu atmosféru pomôže aj audio systém s upokojujúcou hudbou a inhalačná zmes medicínskych plynov im pomôže zmierniť bolesti počas pôrodu. 

Nové pôrodné izby si prišla pozrieť aj 31-ročná prvorodička Erika, ktorá v rožňavskej nemocnici privedie v januári na svet dvoch chlapčekov - dvojičky. Na obrázku vpravo hore.

 

Pôrodnica prešla tento rok zásadnou prestavbou a dostala prívlastok pôrodnica novej generácie. Dnes ju slávnotne otvorili prestrihnutím pásky.   Slávnostne otvoriť novú pôrodnicu dnes prišiel aj Mikuláš.   Na pôrodnej izbe môžu mať budúce mamičky po celý čas pri sebe blízkeho človeka hovorí primár gynekologicko pôrodníckeho oddelenia MUDr   Na šestonedelí pacienti nájdu štyri jednolôžkové nadštandardné izby s kompletným vybavením.   Prvé mamičky už majú svôj pôrod na nových pôrodných izbách za sebou. Všetky ocenili vysoký komfort aj súkromie.   Pôrody budú po novom prebiehať v troch priestranných a nadštandardne vybavených pôrodných izbách.
Pôrodnica prešla tento rok zásadnou prestavbou a dostala prívlastok pôrodnica novej generácie. Dnes ju slávnotne otvorili prestrihnutím pásky.    Slávnostne otvoriť novú pôrodnicu dnes prišiel aj Mikuláš.    Na pôrodnej izbe môžu mať budúce mamičky po celý čas pri sebe blízkeho človeka, hovorí primár gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia MUDr. Igor Seres.    Na šestonedelí pacienti nájdu štyri jednolôžkové nadštandardné izby s kompletným vybavením.    Prvé mamičky už majú svôj pôrod na nových pôrodných izbách za sebou. Všetky ocenili vysoký komfort aj súkromie.    Pôrody budú po novom prebiehať v troch priestranných a nadštandardne vybavených pôrodných izbách.

 

Všetci na jednom mieste

Zuzana (34) z Vlachova nedávno porodila v novej pôrodnici svoje prvé dieťa   Emku. Hovorí, že je to jej najkrajší vianočný darček.Nová pôrodnica je súčasťou rozsiahlejšej rekonštrukcie, ktorou počas minulých dvoch rokov prešiel aj gynekologický úsek. Všetky časti oddelenia sa tak scentralizovali na jedno miesto.
„Z toho vyplýva mnoho výhod. Lepšie tak napríklad dokážeme využiť naše personálne, priestorové či prístrojové kapacity. Všetky priestory oddelenia sú ľahko dostupné a lekári i personál tiež môžu vzájomne spolupracovať, čo prinesie vyššiu kvalitu zdravotnej starostlivosti,“ podotýka primár. Súčasťou gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia je aj odborná ambulancia, neonatológia a šestonedelie.
Spolu s kompletnou stavebnou rekonštrukciou získalo oddelenie aj nové medicínske vybavenie a mobiliár. Okrem pôrodných lôžok, zákrokových lámp či nábytku pribudli na neonatologickom úseku napríklad nové výhrevné lôžka pre novorodencov, fotoliečba, monitory dychu a monitory vitálnych funkcií či novorodenecké postieľky. Na šestonedelí zas pacienti nájdu štyri jednolôžkové nadštandardné izby s kompletným vybavením. Celkové náklady sa vyšplhali na takmer 400-tisíc eur.

Zuzana (34) z Vlachova nedávno porodila v novej pôrodnici svoje prvé dieťa - Emku. Hovorí, že je to jej najkrajší vianočný darček. Na obrázku vľavo hore.

 

Mamičky v rožňavskej nemocnici mali možnosť obliecť v dnešný deň svojich novorodencov do mikulášskych periniek.   Pôrody budú v rožňavskej nemocnici prebiehať v nových moderných priestoroch – v troch priestranných a nadštandardne vybavených pôrodných izbách.   Niektoré mamičky v rožňavskej nemocnici dnes obliekli svojich novorodencov do mikulášskych periniek, aby si urobili nádhernú fotografiu.   Tradičné pôrodné sály nahradili komfortné pôrodné izby hotelového štandardu.   V pôrodných izbách strávia budúce mamičky približne osem až desať hodín, čiže celý pôrod od prvej pôrodnej  až po záverečnú popôrodnú fázu.   Mamičky v rožňavskej nemocnici mali možnosť obliecť v dnešný deň svojich novorodencov do mikulášskych periniek a urobiť si nádhernú fotografiu.
Mamičky v rožňavskej nemocnici mali možnosť obliecť v dnešný deň svojich novorodencov do mikulášskych periniek a urobiť si nádhernú fotografiu.    Pôrody budú po novom prebiehať v troch priestranných a nadštandardne vybavených pôrodných izbách.    Niektoré mamičky v rožňavskej nemocnici dnes obliekli svojich novorodencov do mikulášskych periniek, aby si urobili nádhernú fotografiu.    Tradičné pôrodné sály nahradili komfortné pôrodné izby hotelového štandardu.    V pôrodných izbách strávia budúce mamičky približne osem až desať hodín, čiže celý pôrod od prvej pôrodnej až po záverečnú popôrodnú fázu.    Mamičky v rožňavskej nemocnici mali možnosť obliecť v tento deň svojich novorodencov do miklulášskych perinie a urobiť si nádhernú fotografiu.

 

Rožňavská nemocnica je po Humennom a Michalovciach v poradí treťou v Sieti zdravia, ktorá predstavila koncept pôrodnice novej generácie. Ročne sa v nej uskutoční okolo 600 pôrodov. Ambíciou nemocnice je po prestavbe počty pôrodov zvýšiť. Kľúčové fakty o rožňavskej pôrodnici novej generácie:rv porodnica primar

  • celý pôrod bude prebiehať v troch komfortných pôrodných izbách hotelového štandardu, ktoré poskytnú rodičkám maximálne súkromie
  • prevádzka nových pôrodných izieb bola spustená začiatkom decembra
  • celé gynekologicko-pôrodnícke oddelenie vrátane ambulantnej časti, neonatológie a šestonedelia je centralizované na jednom mieste
  • spoločné pracovisko má aj personál, ktorý môže vzájomne spolupracovať
  • v pôrodnici pracuje päť odborných lekárov, desať pôrodných asistentiek, päť sestier a tri sanitárky
  • rožňavská nemocnica je treťou v sieti Svet zdravia s pôrodnicou novej generácie.

 

 Tomáš Kráľ

 

 

Gemerskú kvapku krvi v Tornali podporilo 35 dobrovoľných darcov - Jaroslav Pinzík daroval krv už po 106-krát

$
0
0
Gemerskú kvapku krvi v Tornali podporilo 35 dobrovoľných darcov - Jaroslav Pinzík daroval krv už po 106-krát

Miestny Klub darcov krvi v Tornali spolu so Základnou organizáciou protifašistických bojovníkov, vedením DdaSS a NTS SR vysunutým pracoviskom v Banskej Bystrici, už po dvanástykrát zorganizovali „Gemerskú kvapku slobody“  pri príležitosti 73. výročia oslobodenia mesta vojakmi 2. Ukrajinského frontu Červenej armády a v jej začlenení aj vojakmi 4. rumunskej armády. 

Darovať krv prišlo celkom 40 darcov, z ktorých po vyšetrení darovalo krv 35, z toho bolo 12 žien. Z 35 darcov krv darovalo po prvýkrát celkom 7 prvodarcov (Miroslav Barinka z Hrachova-Svetlej, Lena Máteová z Tornale, Beata Ondrejsíková z Lenky, Michaela Mlináriková z Rimavskej Soboty).

Stalo sa už tradíciou, že koncom roka prídu aj prvodarcovia - maturanti tamojšieho gymnázia, ktorí už dovŕšili 18 rokov veku. Tento raz boli traja (Csaba Límar z Tornale, BálintKalas z Vyšných Valíc a Patrik Sajkó z Aboviec). Okrem nich darovali opakovane krv traja študenti tohto gymnázia. 

Ďalšími darcami boli: Jaroslav Pinzík z Tornale (daroval krv už po 106 krát), Miroslav Kochan, Matej Škvarka z Hrachova, Martin Gombos, Štefan Jánkošík, Ján Budaj, Attila Cselényi, Patrícia Almaiová z Gemera, Bianka Andrejšíková, Marian Habovčík, Róbert Lenkey z Lenky, Pavol Galko z Držkoviec, Martin Spodniak, Štefan Kóšik z Aboviec, Ľudovít Samko z Hucína, Gergely Pál z Tácht, István Róbert Országh z Vlkyne, Daniel Fedák z Čičaroviec, Lukás Foltán zo Včeliniec, Tibor Volggyi, Peter Gál, Bernadeta Mlinariková, Róbert Gál z Rimavskej Soboty, Alžbeta Pupalová, Silvia Pusztaiová, Peter Nociarik, Mária Jakubovská, Monika Huslík, Milena Demeterová, Zuzana Ujpálová, Gábor Oros, Beata Simonová, Eva Kvetková a Erika Dobiasová z Tornale.

Za perfektné organizačné zvládnutie akcie treba poďakovať vedeniu DDASS v Tornali, Ing.Štefanovi Juhászovi z Chanavy, Jozefovi Legátovi z Tornale a Marianovi Habovčíkovi z Lenky a samozrejme v mene bezmenných pacientov, ktorým darovaná krv prispeje k záchrane života, či obnove zdravia všetkým, ktorí boli ochotní najvzácnejšiu tekutinu krv bezplatne darovať.
JUDr. Jozef Pupala

 

V Nemocnici Svet zdravia v Rimavskej Sobote môžete prísť darovať Valentínsku kvapku krvi

$
0
0
V Nemocnici Svet zdravia v Rimavskej Sobote môžete prísť darovať Valentínsku kvapku krvi

Nemocnica Svet zdravia Rimavská Sobota sa v spolupráci so Slovenským Červeným krížom aj tento rok zapája do Valentínskej kvapky krvi. Záujemcovia môžu prísť darovať najvzácnejšiu tekutinu od 13. februára na hematologicko-transfuziologické oddelenie rimavskosobotskej nemocnice, a to v čase od 07:00 do 9:30 h. Akcia potrvá do 16. marca, odberové dni budú vždy v utorok a v piatok. Vlani sa do Valentínskej kvapky krvi v rimavskosobotskej nemocnici zapojilo 235 darcov. Darcom môže byť každý zdravý človek vo veku od 18 do 60 rokov (pri opakovanom darovaní do 65 rokov), ktorý má viac ako 50 kilogramov. Muži môžu darovať krv maximálne štyrikrát do roka, ženy maximálne trikrát do roka. Krv darcov potrebujú ťažko chorí onkologickí pacienti, matky po komplikovanom pôrode, pacienti po ťažkom krvácaní či pacienti pred náročnou operáciou. 

Radi Vás v rimavskosobotskej nemocnici počas akcie privítame.

J. F.

 

Novorodenecké oddelenie nemocnice Svet zdravia Rožňava dostalo od Nadácie Križovatka osem monitorov dychu pre novorodencov

$
0
0
Novorodenecké oddelenie nemocnice Svet zdravia Rožňava dostalo od Nadácie Križovatka osem monitorov dychu pre novorodencov

Novorodenecké oddelenie nemocnice Svet zdravia Rožňava 21. februára 2018 dostalo od Nadácie Križovatka osem monitorov dychu pre novorodencov BabySense. Tie kontrolujú dýchanie dieťaťa a varujú v prípade jeho ohrozenia. Nadácia chce takto pomôcť predchádzať Syndrómu náhleho úmrtia dojčiat (SIDS). „Monitory dychu nám pomáhajú v skoršom čase odhaliť u novorodenca problém s dýchaním. Ak nastane jeho zlyhanie, upozornia na to zvukovým a svetelným signálom. V takom prípade vie personál okamžite zareagovať a negatívne dôsledky pre dieťatko minimalizovať, prípadne úplne vylúčiť,“ uviedol riaditeľ nemocnice Svet zdravia Rožňava MUDr. Dušan Suchý.

rv Monitory dychu 1Nadácia Križovatka sa snaží monitormi BabySense vybaviť všetky pôrodnícke oddelenia a jednotky intenzívnej starostlivosti v nemocniciach na Slovensku. Riaditeľka nadácie Táňa Tomasch vysvetľuje, že monitory dychu sú jedinou účinnou pomôckou pri prevencii SIDS.

„Nepravidelné dýchanie alebo dokonca zástava dychu môže u dieťaťa nastať počas prvého roku života. V niektorých prípadoch zlyhanie dychu súvisí so SIDS, diagnózou, ktorú lekári stanovia žiaľ až po smrti dieťaťa,“ podotýka Tomasch s tým, že SIDS spôsobuje rv Novorodenecké Thomasch 1náhlu smrť aj u úplne zdravých novorodencov zástavou dychu v spánku, a to bez akýchkoľvek predchádzajúcich príznakov.

Príčina syndrómu nie je doposiaľ jasná, pravdepodobne ide o poruchu riadenia dychovej činnosti, ktorá vzniká už v tehotenstve. Medzi hlavné rizikové faktory patrí fajčenie matky i nižšia pôrodná hmotnosť dieťaťa.

„Aj akékoľvek sťaženie dýchania dojčiat sa môže prejaviť ako rizikový faktor, napríklad prikrývky alebo hračky cez tvár bábätka, prehriatie dieťaťa či prekážky rv Ak nastane zlyhanie 1v dýchacích cestách. Tiež každé oslabenie detského organizmu - infekčné choroby, horúčky či zvracanie - a najmä choroby dýchacích ciest zvyšujú riziko SIDS,“ vysvetľuje Tomasch.

Monitory dychu BabySense sú podľa Tomasch jediným výrobkom na svete registrovaným ako zdravotnícka pomôcka a spĺňajú najnáročnejšie klinické skúšky zdravotníckych výrobkov.
Jana Fedáková

 

Viewing all 89 articles
Browse latest View live