Quantcast
Channel: Zdravie
Viewing all 89 articles
Browse latest View live

Zdravotná poisťovňa Dôvera zverejnila rebríček pacientskej spokojnosti za rok 2017 - nemocnica Svet zdravia, a. s., Rimavská Sobota piata

$
0
0
Zdravotná poisťovňa Dôvera zverejnila rebríček pacientskej spokojnosti za rok 2017 - nemocnica Svet zdravia, a. s., Rimavská Sobota piata

V utorok 13. marca 2018 zdravotná poisťovňa Dôvera zverejnila pravidelný rebríček pacientskej spokojnosti za rok 2017: V kategórii všeobecných nemocníc sa Rimavská Sobota umiestnila na 5. mieste. Je to historicky najlepšie umiestnenie tejto nemocnice v rebríčkoch spokojnosti podľa pacientov. Minulý rok sa nemocnica umiestnila na 36. mieste zo 44 hodnotených všeobecných nemocníc podľa zdravotnej poisťovne Dôvera. Vyhrala tak neoficiálnu disciplínu „skokan roka“. Pripájam krátke vyjadrenie riaditeľa nemocnice Svet zdravia Rimavská Sobota – Ivana Mokrého:

rs nemocnica mokry1„Z tohto výsledku máme všetci úprimnú radosť. Je to výborné vysvedčenie najmä pre náš personál. Rád by som sa mu pri tejto príležitosti verejne poďakoval za každodenné úsilie poskytovať našim pacientom kvalitnú zdravotnú starostlivosť. Dovolím si tvrdiť, že naša nemocnica dokáže aj v skromnejších podmienkach vytvoriť príjemnú rodinnú atmosféru, čo pacienti zjavne dokážu oceniť. Tieto výsledky však nechceme preceňovať. Vieme, že v Rimavskej Sobote nás čaká ešte dlhá cesta k všeobecnej spokojnosti. Za posledné roky sa nám vďaka investíciám podarilo veľa vecí zmeniť k lepšiemu. Verím, že už v skorej dobe budeme verejnosti schopní predstaviť aktualizovaný plán generálnej dostavby nemocnice.“

Tomáš Kráľ

 Poznámka MG: Nemocnica s poliklinikou sv. Barbory Rožňava, a. s. sa v tomto hodnotení umiestnila na 29. mieste.


Podporiť Gemerskú kvapky krvi k MDŽ prišli nielen Tornaľčania, ale aj darcovia zo širokého okolia

$
0
0
Podporiť Gemerskú kvapky krvi k MDŽ prišli nielen Tornaľčania, ale aj darcovia zo širokého okolia

Už XIII. ročník „GEMERSKEJ KVAPKY KRVI K MDŽ“ sa uskutočnil 21. marca 2018 v čase od 08.00 do 11.30 hodiny. Akcia sa uskutočnila v spolupráci s Národnou transfúznou službou v SR, vysunuté pracovisko v Banskej Bystrici, darcov krvi v Tornali a DDSS v Tornali. Napriek tomu, že odber sa neuskutočnil v deň osláv MDŽ, prišlo v prvý jarný deň darovať krv celkom 36 darcov krvi, od ktorých po základnom zdravotnom vyšetrení bola odobratá krv 26 darcom. Darovať krv prišli nielen Tornaľčania, ale aj zo širokého okolia títo darcovia: Adriana Zaigmordová, Ľudovít Samko z Hucína, Gergely Pál z Tácht, Daniel Fedák z Čičaroviec, Lórant Ligárt z Bohúňova, Miroslav Kochan, Matej Škvarna z Hrachova, Pavel Galko z Držkoviec, František Nágel z Gemerskej Panice, Tibor Demeter z Kráľa, Štefan Kasík, Patrik Sajko z Aboviec, Norbert Varnék z Bretky,

Róbert Štefan Országh z Vlkyne, Attila Cselényi, Ján Budaj z Gemera, Gregor Seres, Tibor Volgyi, Róbert Gál z Rimavskej Soboty, Gyula Fálin Včelince, Bianka Ondrejšíková z Lenky, Gabriela Kvetková, Alžbeta Pupalová, Júlia Trenková, Jaroslav Bizon, Elena Máteová, Peter Nociarik, Július Folin, Róbert Pósza, Vivien Pénteková, Kristian Káli, Csaba Tímár, Barbara Pálová, Mgr. Jaroslav Szoltz z Tornale. Všetkým darcom krvi aj touto cestou patrí poďakovanie. Poďakovanie patrí aj všetkým, ktorí prispeli k úspešnému priebehu odberu krvi.   

Podnet k darovaniu krvi na počesť MDŽ práve v Tornali prišiel od samotných darcov krvi, ktorí pracovali v tamojšej textilnej fabrike „OZETA“, v ktorej pracovalo vyše 900 zamestnancov, väčšina žien. Žiaľ po „nežnej revolúcii“ v roku 1989 prišlo postupne k prepúšťaniu pracovníkov a neskôr k likvidácii fabriky. Aký symbolický jav: ženy z Tornale a okolia prišli o prácu a na prežitie museli hľadať nový spôsob obživy. Podobne ako v druhej polovici 19. storočia  ženy v textilných fabrikách v USA bojovali za svoje práva, skrátenie pracovnej doby zo 14 hodín na 8 hodín, zákaz práce detí, zlepšenie pracovných podmienok...

Prvá taká masová demonštrácia žien v textilných fabrikách práve 8. marca 1857 rozohnala polícia streľbou. Viac ako 15.000 žien (niektoré pramene uvádzajú viac ako 40.000) usporiadalo 8. marca 1908 demonštráciu pri výročí štrajku žien z roku 1857 v New Yorku štrajk za svoje nesplnené práva, rozšírené o volebné právo žien, ktoré už príslušné miesta nemohli ignorovať. O dva roky neskôr v roku 1910 medzinárodný kongres žien v Kodani vyhlásil 8. marec za medzinárodný deň boja žien za svoje práva - MDŽ. (OSN tento sviatok uznala až v roku 1975.) Tento nerovný boj s kapitálom vyvrcholil 25. marca 1911, kedy v niekoľkoposchodovej textilnej fabrike Tringle Factory v New Yorku vypukol požiar, pri ktorom zahynulo 146 krajčírok, poväčšine migrantiek z Európy vo veku 16 - 23 rokov! Obetí nemuselo byť toľko, keby zamestnávateľ nezamykal dvere medzi jednotlivými podlažiami. Súd zamestnávateľa uznal za nevinného a ten pozostalým na osobu priznal odškodné 75 dolárov. Taká bola hodnota krajčírky!

Po zatvorení textilnej fabriky v Tornali museli stovky žien z Tornale a okolia hľadať prácu v zahraničí, najmä v Rakúsku, Nemecku... a zamestnať sa bez ohľadu na kvalifikáciu ako opatrovateľky, samozrejme za horších podmienok ako domáce ošetrovateľky.                                                                     

V Tornali 25.3.2018                                           

JUDr. Jozef Pupala

 

Už trinásť rokov prúdi Kvapka krvi SNP z Čierneho Potoka

$
0
0
Už trinásť rokov prúdi Kvapka krvi SNP z Čierneho Potoka

Napriek tropickým horúčavám (+32°C), ktoré vládli u nás,  dňa 14.8.2018 si do malebnej obce juhozápadného Gemera Čierny Potok našlo cestu s odhodlaním darovať bezplatne krv viac ako 30 dobrovoľných darcov krvi v rámci XIII. ročníka „Kvapky krvi SNP“. Do obce zavítal už o 6.00 hodine aj redaktor Rádia Regina Stred z Banskej Bystrice pán Marcel Páleš, ktorý v priamom vstupe rádia Regina informoval o význame poslania „Kvapky krvi SNP“ v Čiernom Potoku. V rozhovore s predsedom ZO SZPB arm. gen. Ludvika Svobodu v Čiernom Potoku priblížil poslucháčom rádia myšlienku a význam „Kvapky krvi SNP“ v Čiernom Potoku.

Do obce so 164 obyvateľmi prišli darovať bezplatne krv dobrovľníci takmer z celého Slovenska. Cestu do Čierneho Potoka si našlo 33 darcov, ochotných darovať za extrémnej teploty svoju krv. Z nich bolo zaevidovaných k odberu 26, z toho krv bola odobratá 23 darcom. Piati darci buď nespĺňali časový odstup od posledného odberu, alebo počas cesty do miesta odberu sa necítili dobre.

Posúďte sami. Napríklad Tomáš Lévai zo Senca pri Bratislave neváhal absolvovať cestu na Gemer na vlastné náklady, ale  nemohol pre zdravotné dôvody krv darovať! Mal totiž ľahký herpes.

Zo zaevidovaných darcov krvi patrí poďakovanie za ich humánny počin nasledovným darcom krvi: Mgr. Adriane Hriňovej, Ing. Márii Lakotovej,  JUDr. Martine Lakovej z Čierneho Potoka, Ing. Dominike Lakotovej z Bratislavy (potomkovia Juraja Lakotu, rozviedčika 2. paradesantnej brigády 1. Čs. armádneho zboru v ZSSR).

Ďalej to boli Štefan Kóos z Blhoviec, prvodarca Csaba Valaskay z Gemera, Jaroslav Pinzík (108 násobný darca kvi), Beata Šimonová, Slavomír Skalák, Ladislav Cziklai z Tornale, Miroslav Országh z Hodejova, Vladimír Klíma z Kuzmíc, prvodarca Rastislav Šučko, Michaela Mlináriková, Bronislava Mlináriková, Róbert Gál, Dušan Krnáč z Rimavskej Soboty, Štefan Kapec starší, Štefan Kapec mladší, Adriana Kapcová, Marek Krutko z Kalinova, Dávid Varga - Eštók z Bratislavy a genpor. v. v. Ing. Peter Vojtek z Hurbanova.

cp DSCN7859 2 1Niektorí rodičia k odberu priniesli aj svoje ratolesti, ako napr. Adriana Hriňová so synčekom, Slavomíra Skaláka z Tornale doprevádzala partnerka so spoločnou iba 3 a pol mesačnou dcérkou. Táto skutočnosť sa stala pravidlom a tak odber krvi v Čiernom Potoku nadobúda takmer rodinnú atmosféru.

Je pozoruhodné, že akcie sa zúčastnil aj prvý tajomník Veľvyslanectva Ruskej federácie v Slovenskej republike pán Nikolaj Sergejevič Ryžov, ktorý pri tejto príležitosti daroval na Slovensku prvýkrát krv ako prejav spoločného boja Červenej armády a partizánov z bývalého ZSSR zapojených do SNP! Niektorí darcovia to považovali za krásny počin evokujúci k vyhláseniu “Mierovej slovanskej kvapky krvi“!

V oblasti Jesenské - Bučeň - Fiľakovo - Salgotarián operoval partizánsky oddiel Šándor Petőfi /Alexander Petrovič/ v odobí od 22.9.1944 do 3.10.1944 začlenený do partizánskej brigády Rákoczi pod velením mjr. Kozlova, ktorý tvorili maďarskí antifašisti.

Po odbere krvi o 11.30 hod. účastníci si kladením vencov pri pamätníku obetí uctili ich hrdinstvo, keď z 15 zavlečených Slovákov maďarskými fašistami z okolitých osád, vtedy patriacich do obce Hodejov, 12 zahynulo v koncentračnom tábore Flossenbürg, kde zahynuli aj generáli Viest, Malár a Jurech.

Po položení vencov k pamätníku obetí fašizmu vo svojom príhovore predseda ZO Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov SR armádneho generála Ludvíka Svobodu v Čiernom Potoku pripomenul odkaz SNP s dôrazom kontinuity na boj slovenského národa na samostatnú existenciu už v Clevelandskej dohode Slovenskej Ligy v Amerike a Českého národného združenia z mája 1915 a potvrdená Pittsburskou dohodou z 22.10.1918 a následne Martinskou deklaráciou z 30.10.1918.

cp DSCN7943 1 1

Mníchovská zrada a následná Viedenská arbitráž znamenala koniec Československej republiky. Na jej obnovu sa vytvoril protifašistický odboj v decembri 1944 v tzv. Vianočnej dohode, ktorá deklarovala obnovu ČSR.

Do boja proti  maďarskému nyilašovskému,  slovenskému gardistickému a nemeckému fašizmu sa zapojili aj mladí chlapi z Čierneho Potoka a okolitých slovenských osád. Juraj Lakota, Františk Hriň, Václav Fajčík, Július Patúš, Ján Hronec ako príslušníci I. Čs. armádneho zboru v ZSSR, neskorší brig. gen. Imrich Gibala (zakladateľ armádneho strediska vrcholového športu Dukla Banská Bystrica), Ján Fajšík, Jozef Sebíň, Gabriel Mikuš, Štefan Jelcha, Ján Lakota, Ladislav Vilhan Juraj Hukel... ako partizáni v rôznych oddieloch a príslušníci l. Čs. armády na Slovensku pod velením pplk. Jána Goliana a gen. Rudolfa Viesta.

cp DSCN7956 1 1JUDr. Jozef Pupala zdôraznil význam odkazu SNP a celého protifašistického odboja našich predchodcov. Jeho aktuálnosť sa prejavila aj v tomto dni, kedy prišli darovať krv mladé mamičky a oteckovia so svojimi ratolesťami bez rozdielu národnosti, ktorú svojím počinom prezentoval aj prvý tajomník veľvyslanectva Ruskej federácie v SR N. S. Ryžov, ktorý taktiež daroval krv a ktorý vo svojom príhovore povedal, že jeho počin darovať krv v ňom „blúdila“ dlhšie, ale rozhodol sa preto práve v Čiernom Potoku, kde bez rozdielu národností na tomto teritóriu bojovali Slováci, Maďari aj sovietski antifašisti!

Za Klub generálov SR čestný občan Čierneho Potoka genpor. v. v. Ing. Peter Vojtek zdôraznil, že je preňho morálnym počinom uctiť si občanov Čierneho Potoka, ktorí zahynuli v koncentračnom tábore Flossenbürg spolu s generálmi Viestom, Jurechom a Golianom a pred dvomi rokmi odovzdali obci Čierny Potok symbolickú prsť zeme z uvedeného koncentračného tábora.

V krátkej modlitbe a príhovore pán plk. ThDr. Marian Bodoló (generálny duchovný ozbrojených zborov SR) pripomenul slovo Božie a zdôraznil, že akékoľvek násilie a vojna je neľudské. Preto venoval i svoju modlitbu pamiatke nevinných obetí vojny a zdôraznil, aby tieto obete boli mementom pre našu nastupujúcu generáciu, ktorá je prítomná aj pri tejto udalostí.

Jeho slová naplnil aj kpt. Dávid Vargaeštók - dekan a riaditeľ kancelárie uvedenej inštitúcie tým, že daroval osobne krv. Pán plk.ThDr. M. Bodoló nemohol krv darovať zo zdravotných dôvodov, ale v roku 2017 krv v Čiernom Potoku daroval.

Osobitné poďakovanie patrí okrem spomínaných darcov krvi aj príslušníkom chemického práporu z Rožňavy, ktorí dôstojne „strpeli“ 33 stupňové horúčavy v plnej zbroji ako čestná stráž pri pamätníku obetí fašizmu:  čatar Štefan Penzeš, des. Pavol Brda a z nich slob. Vladimír Klima a Rastislav Šulko darovali aj krv.

Účasť na podujatí zo zdravotných dôvodov ospravedlnili zaslúžilý umelec Juraj Sarvaš, prof. Zoe Klusáková-Svobodová, výsadkári zo Žiliny, plk. L. Sládek, JUDr. V. Timura...

Foto k príspevku autorka článku.

 

Ing. Veronika Rízová,

členka ZO SZPB arm. gen. Ludvíka Svobodu

v Čiernom Potoku

 

 

Gemerská kvapka slobody v Tornali podnietila dobrovoľných darcov darovať krv už trinástykrát

$
0
0
Gemerská kvapka slobody v Tornali podnietila dobrovoľných darcov darovať krv už trinástykrát

Klub darcov krvi v spolupráci so ZO SZPB maršála ZSSR R. J. Malinovského, v spolupráci s vedením Domu dôchodcov a Domu sociálnych služieb v Tornali, NTS SR, vysunuté pracovisko v Banskej Bystrici zorganizovali 11.12. 2018 v predvečer 74. výročia oslobodenia mesta Tornaľa vojakmi Červenej armády 2. Ukrajnského frontu pod velením maršála ZSSR R. J. Malinovského a v jej rámci aj rumunskými vojakmi, uskutočnili už XIII. ročník odberu krvi pod názvom „GEMERSKÁ KVAPKA SLOBODY“. Odber krvi sa uskutočnil v Dome dôchodcov a Dome sociálnych služieb v Tornali. Ochotu darovať krv prejavilo a prišlo 22 darcov krvi, a to: Eva Kvetková, Erika Dobiasová, Róber Póša, Andrej Šimon, Jaroslav Pínzik,

Ladislav Baláž, Jaroslav Szoltz, Ladislav Czókoly - prvodarca, Silvia Pusztaiová, Peter Nociarik, Slavomír Skalák a Mária Jakubovská z Tornale, Tibor Demeter z Kráľa, Lórant Ligart z Bohúňova, František Nágl z Gemerskej Panice, Gabriel Plánka z Behyniec, Martin Kožiak zo Žiaru, Bc. Zsolt Trenka a Július Foltín zo Včeliniec, Tibor Völgyi a Róbert Gál z Rimavskej Soboty. Všetci darcovia obdržali od organizátorov drobné spomienkove darčeky, ktoré im budú pripomínať ich humánny počin.  

Po lekárskej prehliadke a kontrolných testoch odobrali pracovníci HTO v Banskej Bystrici drahocennú tekutinu, ktorú darcovia krvi venovali v predvianočnom období neznámym pacientom, ktorí túto vzácnu tekutinu potrebujú k záchrane života alebo k obnove zdravia.

Aj touto cestou organizátori akcie ďakujú všetkým darcom krvi, ale aj pracovníkom DD a DSS v Tornali, pánovi Jozefovi Legátovi, Ing. Štefanovi Juhásovi a Jánovi Orošovi, ktorí sa osobne pričinili o úspešné realizovanie tejto peknej akcie. Osobitné poďakovanie patrí vedeniu strojárskeho podniku LVDS v Tornali, ktoré pravidelne uvoľňuje svojich pracovníkov na odbery krvi. Aj v tomto prípade prišlo ich 12 zamestnancov darovať krv.

JUDr. Jozef Pupala

 

Ako prefackovať závislosť ?

$
0
0
Ako prefackovať závislosť ?

Mestské kultúrne stredisko v Revúcej uvedie v cykle VEDECKÁ KAVIAREŇ nanajvýš aktuálnu tému – ALKOHOL A INÉ ZÁVISLOSTI. Bývalý herec a moderátor Ján Johny Peťko si prešiel vlastným peklom a okúsil skutočné dno. Keď sa z toho dostal a stal sa abstinujúcim alkoholikom, napísal o tejto svojej anabáze „biedopis“. A preto, že si úprimne želá, aby nikto ďalší nepodľahol démonovi, chodí po Slovensku a nezištne sa delí o vlastné skúsenosti, pomáha praktickými radami, ponúka vlastnú pomoc...
Svoju knihu „Démon chlast I.“ s podtitulom „Nalej, hrozí vytriezvenie...!“ vydal vo vlastnom náklade v roku 2017. Ide o autentickú spoveď, v ktorej popri rozvíjajúcom sa životnom príbehu popisuje zrod a postupný rozmach démona závislosti od alkoholu,

ra demon chlast ilustr 1ktorého chápadlá postupne zasahujú do všetkých aspektov jeho bytia. Peťkova knižná prvotina je skutočným životným príbehom alkoholika. Navyše je v nej 22 umeleckých obrazov od 3 mladých slovenských výtvarníkov.

Herec Dušan Cinkota o Peťkovej knihe napísal: „Johnyho poznám od vysokej školy a odvtedy ho mám rád. Johnyho sa nedá nemať rád. Johny totiž všetko vždy robil naplno a s láskou. A ten hajzel chlast to zistil. Johny, píš, ak ti to pomáha. A nech to pomôže všetkým, ktorí by chceli chlastu čokoľvek uveriť. Tejto knihe prajem, nech žije, ale hlavne – Ži Ty, Johny!“

Otvorenú spoveď alkoholika Johnyho a odborný názor PhDr. Vladimíra Stanislava, PhD., z Odborného liečebného ústavu psychiatrického, o.n. na Prednej Hore  uvedieme 21. marca 2019 v Alfe MsDK od 17.30 hod. Vstup je voľný.

J. G.

 

Gemerská kvapka krvi tiekla v Tornali aj pri 74. výročí ukončenia II. svetovej vojny

$
0
0
Gemerská kvapka krvi tiekla v Tornali aj pri 74. výročí ukončenia II. svetovej vojny

Pri príležitosti ukončenia II. svetovej vojny obyvatelia Tornale postavili a slávnostne odhalili pamätník padlým osloboditeľom mesta Tornaľa – vojakom Červenej armády už 15. apríla 1945. Pri oslobodzovaní mesta položilo svoj život 202 vojakov Červenej armády a traja rumunskí vojaci. 
Práve v deň 74. výročia tejto udalosti Klub darcov krvi v meste spolu so ZO SZPB v Tornali, DDSS v Tornali a Národnou transfúznou službou SR, vysunutým pracoviskom v Banskej Bystrici zorganizovali bezplatný odber krvi v priestoroch DDSS Tornaľa .

Z 31 darcov, ktorí prišli darovať krv boli prvodarcovia: Katarína Duszová a Peter Nociarik, z Tornale, Adrian Károly Héthy z Riečky a Ľudovít Filep zo Šírkoviec. Ďalej prišli darovať krv: Elena Mátheová, Kristian Csoló, Nociariková Eva, Peter Nociarik st., Eva Kvetková, Gabriela Kvetková, Jaroslav Pinzík, Zoltán Országh, Július Foltín, Norbert Hegedus, Karin Breznaniková z Tornale, Gabriel Beta z Rimavskej Seči, František Nágel z Gemerskej Panice, Martin Gombos z Gemera, Klaudia Némesová z Ruminiec, Veronika Nágelová zo Žiaru, Gergely Pál z Tácht, Pavel Galko z Držkoviec, Štefan Kóšik z Aboviec, Zsolt Trenka zo Včeliniec, Tibor Demeter z Kráľa, Nándor Nagy z Káloše, Tibor Volgy, Peter Gál, Gregor Sedes, Norbert Gál a Michaela Mlináriková z Rimavskej Soboty.

Všetci darcovi krvi obdržali po odbere upomienkové darčeky, ktoré im budú tento ich počin stále pripomínať. 
Všetkým darcom krvi aj organizátorom tejto krásnej humánnej akcie aj touto cestou patrí poďakovanie.

Foto: autor príspevku:
JUDr. Jozef Pupala

 

Karpatská kvapka krvi pribudla aj v Bartošovciach

$
0
0
Karpatská kvapka krvi pribudla aj v Bartošovciach

Dňa 13.4.2019 od 08.00 do 10.00 hodiny Klub darcov krvi Slovenského Červeného kríža v Bartošovciach v spolupráci s Obecným úradom obce a Národnou transfúznou službou SR, pracovisko Prešov, zorganizoval už opakovane v miestnej škole „Karpatskú kvapku krvi“. Túto akciu organizuje miestny klub darcov krvi SČK už po štvrtýkrát. 

Obec Bartošovce má 730 obyvateľov a obecné zastupiteľstvo si činnosť kludu darcov vysoko cení a dokonca členom vyčlenili na obecnom úrade miestnosť, kde majú aj svoju pamätnú izbu. Aktívne spolupracujú s obdobnou organizáciou v Taliansku a v poľských Gorliciach.

Predseda KDK SČK pri príležitosti 100. výročia vzniku ČK na Slovensku k slávnostnému odberu pozval aj zakladateľov „Karpatskej kvapky krvi“, bývalého prezidenta SČK pána PaedDr. Milana Kručaya (bývalý reprezentant ČSR v plávaní a účastník finále na OH v Ríme v roku 1960) a jeho viceprezidenta JUDr. Jozefa Pupalu z Čierneho Potoka, okr. Rimavská Sobota, ktorý bol od roku 1990 dve volebné obdobia prvým predsedom Klubov darcov krvi na Slovensku, ktorých v tom čase bolo 22. Žiaľ, vďaka „politike SČK“ po roku 2001 Kluby darcov krvi zrušili a mohli existovať len ako ZO SČK, takže väčšina z nich zanikla.

V Bartošovciach prišlo darovať v tento deň 19 darcov z obce a blízkeho okolia, aj napriek chladnému počasiu – v noci snežilo a ráno vítal prvých darcov dážď. Z Bartošoviec to boli: Peter Vojtek, Gabriel Herstek, Pavol Puchalík, Ľubomír Šináľ, Radoslav Novák, Martin Lazum, Ľubo Horváth, Dušan Lenárt, Peter Lenárt, Agáta Jančušová, Tímea Cenká, Jozef Cenky, Ján Hudák. Z Hertníka: Iveta Nováková, Ondrej Novák, Martina Harčarnekova, Mária Kušíková, z Raslavíc Jančuk Lukáš. Z Osikova Beta Baniková.

Za pozornosť stojí, že ako vidieť zo zoznamu, darcovstvo je v tomto regióne rodinnou tradíciou. Napríklad Dušan Lenárt prišiel so synom Petrom a dcérkou Máriou Kušíkovou a Iveta a Ondrej Novákovci z Hertníka.

Po skončení odberu krvi predseda klubu pozval darcov na kávu a prehliadku klubovne na OÚ v Bartošovciach, kde majú vystavené predmety a trofefeje, ktoré klub získal na súťažiach s družobnými organizáciami a kroniku klubu.

Ná záver len podotýkam, že v začiatočných ročníkoch sa odberov v poľských Gorliciach a Bardejove v rámci „Karpatskej kvapky krvi“ zúčastnili viacerí darcovia krvi i zo vzdialenejšieho okolia. Napríklad manželia Majoroszovci z Gemera, Ing. Alžbeta Pupalová s manželom, Slavomír Skalák z Tornale a dokonca manželia Gyermuszkovci z Maďarskej Kazincbarciky.

Ale o začiatko tejto akcie niekedy nabudúce.

Takže aj touto cestou patrí poďakovanie darcom aj organizátorom odberu krvi „Karpatská kvapka krvi“ v Bartošovciach.

Foto autor príspevku 
JUDr. Jozef Pupala

 

Jasné áno pre očkovanie proti kliešťovej encefalitíde

$
0
0
Jasné áno pre očkovanie proti kliešťovej encefalitíde

Aj na Slovensku aj v Nemecku sa pohybujeme v zamorených regiónoch, v každom dome máme mačku a deti celé dni behajú po lúkach, tak sme ich už od ranného veku dávali za- a preočkovať proti kliešťovej meningoencefalitíde.
Pri pravdepodobnosti natrafiť na infikovaného kliešťa je tu 1 - 5%, šanca rozvinutia choroby ešte nižšia, a tak sme sa my dospelí očkovaním vôbec nezaoberali. Nostra maxima culpa!

Začiatkom apríla nastalo peklo: najprv iba relatívne decentné v podobe klasickej chrípky s vysokými horúčkami, bolesťami kĺbov a svalovými kŕčmi. Možno to bola vzorová prvá fáza kliešťovej encefalitídy, možno nie. Po týždni odznela, alebo sme sa my s manželom rozhodli, že odznela, a vrátili sme sa pokojný týždeň do práce.

Potom sme sa vydali na dva týždne na Slovensko. Prvý večer sme si v Bratislave dali lahodný bio-kozí syr, na raňajky jogurt z kozieho mlieka a na obed v jednom talianskom bistre fantastický kozí burger.

V nasledujúci deň sme sa vybrali do Demänovskej doliny, kde sme sa stretli so súrodencami a partnermi na turisticko-wellnessovom pobyte. Na raňajky bryndzová nátierka, na obed chlieb s ovčím syrom, na večeru halušky, pirohy, kozí syr v šaláte, jedna túra Prosieckou a Kvačianskou dolinou v príjemnom jarnom počasí, druhá na Žiarsku chatu, asi od polovice po snehu.

Na štvrtý deň bolo po zábave. Prebudila som sa na vybuchovanie ohňostroja za viečkami, búšenie v temene a šiju tuhú ako zo žuly. Aspirín – prvý, druhý, tretí, štvrtý, piaty... Presunuli sme sa na Gemer a ja som na celý veľkonočný týždeň zaliezla do zatemneného podkrovia. Aj tam sme mali rodinné stretnutie a každý mal po ruke svoj zázračný siroka klieste dievca choroba clanok 1aprostriedok na liečbu migrény či klasickej bolesti hlavy. Tato pribehol s propolisom, mama s éterickým olejom z mäty kučeravej, sestra pragmaticky s paracetamolom, teta z Prahy bola za Reiki, sesternica za jogu, druhá za nerušený spánok v tme. Starká naordinovala bylinkový čajík, ktosi mi priniesol k posteli štamperlík, švagriná vyjadrila pochybnosti, či týždeň trvajúca stále sa zvyšujúca bolesť hlavy sprevádzaná horúčkami, ešte patrí do kategórie ženských boliestok, a posielala ma k lekárovi. Ja nebudem chodiť s migrénou po doktoroch, zaťala som sa a odmietla som aj kadejaké zozbierané diclofenacy, čierny koreň v alkohole, mastičky a čajíčky. Hlava sa mi točila ako tornádo, za viečkami sa besneli pop-artové vzory, v ušiach hučal vodopád, na šiju mi niekto uviazal žehliacu dosku a ľavé oko sa odmietalo otvoriť.

V stredu po Veľkej noci začalo mužovi pošklbávať viečkami a rannú kávu si ochutil paracetamolom. Ja som nedokázala z tej mojej ani vybrať lyžičku, tak rýchlo zbalil kufre a deti a vydali sme sa do späť do Nemecka. Posledné, čo si z nasledujúceho pamätám, je pauza kdesi na rakúskej diaľnici. Svet okolo mňa začal dostávať pevnejšie kontúry asi o 36 hodín neskôr.

„Zuzana zobuďte sa! Zuzana otvorte oči! Zuzana, pokúste sa posadiť, držíme vás! Zuzana!“ cudzie hlasy, nie hlasné ani agresívne, ale rázne. Nepatria do mojej spálne. A oči neotvorím, plynú mi za nimi nádherné obrazce z červených a zelených stúh, návrhy najkrajších orientálnych textílií...

siroka kliest 1WNetušila som, a už sa ani nerozpamätám, že v tých chvíľach som mala za sebou batériu najrozličnejších neurologických a štandardných vyšetrení: od odberu krvi a mozgovo- miechovej tekutiny, cez CT až po MR, a že ležím na jednotke intenzívnej starostlivosti. V prepúšťacej správe stálo, že odbery a vyšetrenia boli vykonané viacerými členmi personálu v sťažených podmienkach, pretože som sa vehementne bránila, kričala, zmietala v kŕčoch. Chápete? Ja, tichá, drobná, introvertná spisovateľka, ktorá v živote nezvýšila hlas?

Hanbila som sa, keď mi o tom manžel a zdravotný personál hovorili, a hanbím sa, aj keď to teraz píšem. Nebola som to však ja, komu hrabkalo, ale môj mozog a mozgové blany postihnuté zápalom spôsobeným vírusom kliešťovej encefalitídy. Celý čas, kým som u rodičov hrala paracetamolové pexeso a predstierala, že znesiem aj amputáciu bez anestézie, sa rozmnožoval geometrickým radom a rozťahoval do čoraz väčších oblastí v hlave. Mea culpa!

Hoci proti kliešťovej encefalitíde existuje účinné očkovanie, liečbu proti nej ešte nevynašli. A tak ešte zopár dní som strávila v nemocnici, kde sa na týždeň pridal aj môj muž s rovnakými, aj keď trochu miernejšími symptómami. Nebol ani chvíľu v bezvedomí a hladina vírusu v krvi mu rýchlo klesla. Aj tak však na kontrolné otázky od neurológa dával zábavné odpovede:

Koľko je 100 – 7%
11
V ktorom storočí žijeme?
1890
V akom sme meste?
Salt Lake City
Čím sa živíte?
Bežkovaním

siroka choroba bolest spanok hlava clanokWLežali sme na spoločnej izbe a mohla som sa zasmiať, presne ako sa mohol zasmiať on, keď ma sestrička poprosila, aby som si sadla na stoličku a ja som si sadla vedľa, no so zápalom mozgových blán pociťujete smiech ako milión špendlíkov v sluchách.

V pondelok sme mohli z nemocnice odísť do domáceho liečenia. Bolesti hlavy sa zmiernili, sluch sa navrátil a aj pamäť a artikulácia fungujú. Keď ideme dolu schodmi, musíme sa pridŕžať zábradlia, no po rovnom to ide celkom dobre.

Zdá sa, že môjmu mužovi neostanú žiadne následky, ja mám poruchu zraku, zrazu škúlim, vidím dvojmo a rozmazane, v žiadnom prípade nesmiem šoférovať a tento článok píšem s jedným okom zakrytým po odsekoch už dva dni.

Pravdepodobnosť trvalých následkov je 35 – 40 %, povedal môj lekár. Zajtra idem k špecialistovi a budem vedieť viac, ale aj tak sme mali šťastie, nemuseli sme tu byť vôbec, mohli sme ochrnúť alebo získať trvalé psychické poškodenia.

A to všetko pre vlastnú pohodlnosť a ignoranciu, pretože sme si, absolútni medicínski laici, mysleli, že kliešťovou encefalitídou sa nemôžeme nikdy nakaziť.
Nechcem nikoho nahovárať na očkovanie, ale urobili by ste mi radosť a sebe dobrú službu, ak by ste sa informovali u lekára.

Zuzana Široká

 


V Čiernom Potoku tiekla Kvapka krvi SNP už štrnástykrát

$
0
0
V Čiernom Potoku tiekla Kvapka krvi SNP už štrnástykrát

Dňa 2.8.2019 v čase od 07.30 do 10.30 hodiny sa uskutočnil už XIV. ročník Kvapky krvi SNP. Tento rok to bolo v znamení 75. výročia SNP (tento rok prvýkrát s logom ako Slovanská kvapka krvi SNP). ZO Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov arm. gen. Ludvíka Svobodu v spolupráci s OcÚ v Čiernom Potoku a miestnym Klubom darcov krvi v spolupráci s Národnou transfúznou spoločnosťou SR – stredisko v Banskej Bystrici zorganizovali ako jediní na Slovensku túto akciu už po 14-ty krát.
Ako prví prišli darovať krv otecko Pavol CIRBUS so synom Marekom z Rimavskej Soboty. Tradične na podujatí nechýbali ani vojaci Armády SR z Gemersko-malohontského-chemického útvaru v Rožňave Jaroslav ZAUŠKA a Štefan PENZEŠ. Krv daroval aj duchovný Armády SR pán David VARGA-EŠTÓK z Trebišova.

Vojakov a darcov krvi prišiel tradične podporiť aj bývalý náčelník GŠ ASR gen. por. v. v. Ing. Peter VOJTEK (daroval v Čiernom Potoku krv už šesťkrát) – podpredseda Klubu generálov SR z Hurbanova, ktorý však krv nemohol darovať, pretože krv daroval pred niekoľkými dňami svojmu známemu v Hurbanove.

Stalo sa už tradíciou, že darcov krvi prídu „povzbudiť“ aj rodinní príslušnící, ako napríklad rodina Kapcová z Kalinova, rodinu Slavomíra SKALÁKA z Včeliniec prišla podporiť družka aj s ročnou dcérkou.

vyrocie snp 75 1bAk bol vlaňajší XIII. ročník zaujímavý tým, že krv daroval aj tajomník veľvyslanectva RF v SR pán S. Ryžove, tentoraz prišiel darovať krv predseda Slávice z Nitry pán Bc. Miloš ZVERINA a dokonca prvý raz darovala krv práve u nás pani Eva STRNISKOVÁ, taktiež zo Slávice v Nitre.

Okrem spomínaných darovali krv aj: Štefan KOÓS a Ing. Miroslav HUJEL z Blhoviec, Jaroslav IVAN z Rimavskej Bane, Jaroslav PETRINEC z Rimavských Janoviec-Močiara, Ján SEBÍŇ ml., Alžbeta BIBLÁKOVÁ z Čierneho Potoka, Dušan KRNÁČ (rodák z Čierneho Potoka), Róbert GÁL, Ema UHRÍNOVÁ, Tibor VOLGYI z Rimavskej Soboty, Beata ŠIMONOVÁ z Tornale, Adriana KAPCOVÁ, Štefan KAPEC st. a Štefan KAPEC ml. z Kalinova.

Sprievodným programom bol aj Memoriál brig. generála Imricha Gibalu v streľbe zo vzduchovky, hode granátom (gumovým!) na diaľku a cieľ a hod kladivom. Najúspešnejším športovcom-amatérom bol Miloš Zverina, ktorý okrem streľby zo vzduchovky vyhral tri disciplíny. Streľbu zo vzduchovky „mu vyfúkla“ kolegyňa z OZ Slavica Nitra pani Eva Strnisková.

Po skončení odberu krvi nasledoval tradične pietny akt kladenia vencov pri pamätníku obetí maďarských fašistov z roku 1944 pri príležitosti 75. výročia SNP. Ako prvý položili veniec k pamätníku obetí zástupcovia Veľvyslanectva Ruskej federácie v SR, prvý tajomník veľvyslanectva pán Anatolij TOMNIKOV a tretia tajomníčka veľvyslanectva RF v SR pani Marija VERSHININA, nasledovali starostka obce pani Svetlana ŠUFLIARSKA a predseda ZO SZPB arm. gen. L. Svobodu JUDr. Jozef PUPALA, predseda ObV SZPB v Rim. Sobote Ing. Pavol BRNDIAR, zástupca KG SR podpredseda genpor. v. v. Ing. Peter VOJTEK, rodina Štefana KAPCA a Františka KRNÁČA.

cp krv 14 IMG 9769

Zaujímavosťou celej akcie bolo, ale najmä pri kladení vencov k pamätníku obetí, že sa samostatne prišli pokloniť pamiatke obetí mladí chlapci – potomkovia obetí a potomkovia účastníkov protifašistického odboja z obce Čierny Potok, ktorí sú na školských prázdninách u starých rodičov v Čiernom Potoku a pochádzajú z USA a z Veľkej Británie.

Všetci účastníci uvedenej akcie si pochutili na kvalitnom baraninovom gulášiku, pohári pivka, čaši vínka alebo minerálky. O dobrú náladu sa tradične postaral tajomník ObV SZPB v Lučenci Rudko VÁCLAVÍK, ktorý je takmer každoročným hosťom na našej akcii, pretože aj jemu otecka zavraždili fašisti v Kováčovej pri Zvolene, a tak naša akcia je aj „jeho“ akciou.

Na záver patrí poďakovanie predovšetkým darcom krvi, súťažiacim, organizátorom akcie, ale aj všetkým, ktorí sa materiálne a technicky na úspešnosti akcie podieľali.

JUDr. Jozef Pupala,
predseda ZO SZPB
arm. gen. L. Svobodu
v Čiernom Potoku.

Foto: autor príspevku a Alžbeta Pupalová

 

 

Už trinásť rokov prúdi Kvapka krvi SNP z Čierneho Potoka

$
0
0
Už trinásť rokov prúdi Kvapka krvi SNP z Čierneho Potoka

Napriek tropickým horúčavám (+32°C), ktoré vládli u nás,  dňa 14.8.2018 si do malebnej obce juhozápadného Gemera Čierny Potok našlo cestu s odhodlaním darovať bezplatne krv viac ako 30 dobrovoľných darcov krvi v rámci XIII. ročníka „Kvapky krvi SNP“. Do obce zavítal už o 6.00 hodine aj redaktor Rádia Regina Stred z Banskej Bystrice pán Marcel Páleš, ktorý v priamom vstupe rádia Regina informoval o význame poslania „Kvapky krvi SNP“ v Čiernom Potoku. V rozhovore s predsedom ZO SZPB arm. gen. Ludvika Svobodu v Čiernom Potoku priblížil poslucháčom rádia myšlienku a význam „Kvapky krvi SNP“ v Čiernom Potoku.

Do obce so 164 obyvateľmi prišli darovať bezplatne krv dobrovľníci takmer z celého Slovenska. Cestu do Čierneho Potoka si našlo 33 darcov, ochotných darovať za extrémnej teploty svoju krv. Z nich bolo zaevidovaných k odberu 26, z toho krv bola odobratá 23 darcom. Piati darci buď nespĺňali časový odstup od posledného odberu, alebo počas cesty do miesta odberu sa necítili dobre.

Posúďte sami. Napríklad Tomáš Lévai zo Senca pri Bratislave neváhal absolvovať cestu na Gemer na vlastné náklady, ale  nemohol pre zdravotné dôvody krv darovať! Mal totiž ľahký herpes.

Zo zaevidovaných darcov krvi patrí poďakovanie za ich humánny počin nasledovným darcom krvi: Mgr. Adriane Hriňovej, Ing. Márii Lakotovej,  JUDr. Martine Lakovej z Čierneho Potoka, Ing. Dominike Lakotovej z Bratislavy (potomkovia Juraja Lakotu, rozviedčika 2. paradesantnej brigády 1. Čs. armádneho zboru v ZSSR).

Ďalej to boli Štefan Kóos z Blhoviec, prvodarca Csaba Valaskay z Gemera, Jaroslav Pinzík (108 násobný darca kvi), Beata Šimonová, Slavomír Skalák, Ladislav Cziklai z Tornale, Miroslav Országh z Hodejova, Vladimír Klíma z Kuzmíc, prvodarca Rastislav Šučko, Michaela Mlináriková, Bronislava Mlináriková, Róbert Gál, Dušan Krnáč z Rimavskej Soboty, Štefan Kapec starší, Štefan Kapec mladší, Adriana Kapcová, Marek Krutko z Kalinova, Dávid Varga - Eštók z Bratislavy a genpor. v. v. Ing. Peter Vojtek z Hurbanova.

cp DSCN7859 2 1Niektorí rodičia k odberu priniesli aj svoje ratolesti, ako napr. Adriana Hriňová so synčekom, Slavomíra Skaláka z Tornale doprevádzala partnerka so spoločnou iba 3 a pol mesačnou dcérkou. Táto skutočnosť sa stala pravidlom a tak odber krvi v Čiernom Potoku nadobúda takmer rodinnú atmosféru.

Je pozoruhodné, že akcie sa zúčastnil aj prvý tajomník Veľvyslanectva Ruskej federácie v Slovenskej republike pán Nikolaj Sergejevič Ryžov, ktorý pri tejto príležitosti daroval na Slovensku prvýkrát krv ako prejav spoločného boja Červenej armády a partizánov z bývalého ZSSR zapojených do SNP! Niektorí darcovia to považovali za krásny počin evokujúci k vyhláseniu “Mierovej slovanskej kvapky krvi“!

V oblasti Jesenské - Bučeň - Fiľakovo - Salgotarián operoval partizánsky oddiel Šándor Petőfi /Alexander Petrovič/ v odobí od 22.9.1944 do 3.10.1944 začlenený do partizánskej brigády Rákoczi pod velením mjr. Kozlova, ktorý tvorili maďarskí antifašisti.

Po odbere krvi o 11.30 hod. účastníci si kladením vencov pri pamätníku obetí uctili ich hrdinstvo, keď z 15 zavlečených Slovákov maďarskými fašistami z okolitých osád, vtedy patriacich do obce Hodejov, 12 zahynulo v koncentračnom tábore Flossenbürg, kde zahynuli aj generáli Viest, Malár a Jurech.

Po položení vencov k pamätníku obetí fašizmu vo svojom príhovore predseda ZO Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov SR armádneho generála Ludvíka Svobodu v Čiernom Potoku pripomenul odkaz SNP s dôrazom kontinuity na boj slovenského národa na samostatnú existenciu už v Clevelandskej dohode Slovenskej Ligy v Amerike a Českého národného združenia z mája 1915 a potvrdená Pittsburskou dohodou z 22.10.1918 a následne Martinskou deklaráciou z 30.10.1918.

cp DSCN7943 1 1

Mníchovská zrada a následná Viedenská arbitráž znamenala koniec Československej republiky. Na jej obnovu sa vytvoril protifašistický odboj v decembri 1944 v tzv. Vianočnej dohode, ktorá deklarovala obnovu ČSR.

Do boja proti  maďarskému nyilašovskému,  slovenskému gardistickému a nemeckému fašizmu sa zapojili aj mladí chlapi z Čierneho Potoka a okolitých slovenských osád. Juraj Lakota, Františk Hriň, Václav Fajčík, Július Patúš, Ján Hronec ako príslušníci I. Čs. armádneho zboru v ZSSR, neskorší brig. gen. Imrich Gibala (zakladateľ armádneho strediska vrcholového športu Dukla Banská Bystrica), Ján Fajšík, Jozef Sebíň, Gabriel Mikuš, Štefan Jelcha, Ján Lakota, Ladislav Vilhan Juraj Hukel... ako partizáni v rôznych oddieloch a príslušníci l. Čs. armády na Slovensku pod velením pplk. Jána Goliana a gen. Rudolfa Viesta.

cp DSCN7956 1 1JUDr. Jozef Pupala zdôraznil význam odkazu SNP a celého protifašistického odboja našich predchodcov. Jeho aktuálnosť sa prejavila aj v tomto dni, kedy prišli darovať krv mladé mamičky a oteckovia so svojimi ratolesťami bez rozdielu národnosti, ktorú svojím počinom prezentoval aj prvý tajomník veľvyslanectva Ruskej federácie v SR N. S. Ryžov, ktorý taktiež daroval krv a ktorý vo svojom príhovore povedal, že jeho počin darovať krv v ňom „blúdila“ dlhšie, ale rozhodol sa preto práve v Čiernom Potoku, kde bez rozdielu národností na tomto teritóriu bojovali Slováci, Maďari aj sovietski antifašisti!

Za Klub generálov SR čestný občan Čierneho Potoka genpor. v. v. Ing. Peter Vojtek zdôraznil, že je preňho morálnym počinom uctiť si občanov Čierneho Potoka, ktorí zahynuli v koncentračnom tábore Flossenbürg spolu s generálmi Viestom, Jurechom a Golianom a pred dvomi rokmi odovzdali obci Čierny Potok symbolickú prsť zeme z uvedeného koncentračného tábora.

V krátkej modlitbe a príhovore pán plk. ThDr. Marian Bodoló (generálny duchovný ozbrojených zborov SR) pripomenul slovo Božie a zdôraznil, že akékoľvek násilie a vojna je neľudské. Preto venoval i svoju modlitbu pamiatke nevinných obetí vojny a zdôraznil, aby tieto obete boli mementom pre našu nastupujúcu generáciu, ktorá je prítomná aj pri tejto udalostí.

Jeho slová naplnil aj kpt. Dávid Vargaeštók - dekan a riaditeľ kancelárie uvedenej inštitúcie tým, že daroval osobne krv. Pán plk.ThDr. M. Bodoló nemohol krv darovať zo zdravotných dôvodov, ale v roku 2017 krv v Čiernom Potoku daroval.

Osobitné poďakovanie patrí okrem spomínaných darcov krvi aj príslušníkom chemického práporu z Rožňavy, ktorí dôstojne „strpeli“ 33 stupňové horúčavy v plnej zbroji ako čestná stráž pri pamätníku obetí fašizmu:  čatar Štefan Penzeš, des. Pavol Brda a z nich slob. Vladimír Klima a Rastislav Šulko darovali aj krv.

Účasť na podujatí zo zdravotných dôvodov ospravedlnili zaslúžilý umelec Juraj Sarvaš, prof. Zoe Klusáková-Svobodová, výsadkári zo Žiliny, plk. L. Sládek, JUDr. V. Timura...

Foto k príspevku autorka článku.

 

Ing. Veronika Rízová,

členka ZO SZPB arm. gen. Ludvíka Svobodu

v Čiernom Potoku

 

 

Gemerská kvapka slobody v Tornali podnietila dobrovoľných darcov darovať krv už trinástykrát

$
0
0
Gemerská kvapka slobody v Tornali podnietila dobrovoľných darcov darovať krv už trinástykrát

Klub darcov krvi v spolupráci so ZO SZPB maršála ZSSR R. J. Malinovského, v spolupráci s vedením Domu dôchodcov a Domu sociálnych služieb v Tornali, NTS SR, vysunuté pracovisko v Banskej Bystrici zorganizovali 11.12. 2018 v predvečer 74. výročia oslobodenia mesta Tornaľa vojakmi Červenej armády 2. Ukrajnského frontu pod velením maršála ZSSR R. J. Malinovského a v jej rámci aj rumunskými vojakmi, uskutočnili už XIII. ročník odberu krvi pod názvom „GEMERSKÁ KVAPKA SLOBODY“. Odber krvi sa uskutočnil v Dome dôchodcov a Dome sociálnych služieb v Tornali. Ochotu darovať krv prejavilo a prišlo 22 darcov krvi, a to: Eva Kvetková, Erika Dobiasová, Róber Póša, Andrej Šimon, Jaroslav Pínzik,

Ladislav Baláž, Jaroslav Szoltz, Ladislav Czókoly - prvodarca, Silvia Pusztaiová, Peter Nociarik, Slavomír Skalák a Mária Jakubovská z Tornale, Tibor Demeter z Kráľa, Lórant Ligart z Bohúňova, František Nágl z Gemerskej Panice, Gabriel Plánka z Behyniec, Martin Kožiak zo Žiaru, Bc. Zsolt Trenka a Július Foltín zo Včeliniec, Tibor Völgyi a Róbert Gál z Rimavskej Soboty. Všetci darcovia obdržali od organizátorov drobné spomienkove darčeky, ktoré im budú pripomínať ich humánny počin.  

Po lekárskej prehliadke a kontrolných testoch odobrali pracovníci HTO v Banskej Bystrici drahocennú tekutinu, ktorú darcovia krvi venovali v predvianočnom období neznámym pacientom, ktorí túto vzácnu tekutinu potrebujú k záchrane života alebo k obnove zdravia.

Aj touto cestou organizátori akcie ďakujú všetkým darcom krvi, ale aj pracovníkom DD a DSS v Tornali, pánovi Jozefovi Legátovi, Ing. Štefanovi Juhásovi a Jánovi Orošovi, ktorí sa osobne pričinili o úspešné realizovanie tejto peknej akcie. Osobitné poďakovanie patrí vedeniu strojárskeho podniku LVDS v Tornali, ktoré pravidelne uvoľňuje svojich pracovníkov na odbery krvi. Aj v tomto prípade prišlo ich 12 zamestnancov darovať krv.

JUDr. Jozef Pupala

 

Ako prefackovať závislosť ?

$
0
0
Ako prefackovať závislosť ?

Mestské kultúrne stredisko v Revúcej uvedie v cykle VEDECKÁ KAVIAREŇ nanajvýš aktuálnu tému – ALKOHOL A INÉ ZÁVISLOSTI. Bývalý herec a moderátor Ján Johny Peťko si prešiel vlastným peklom a okúsil skutočné dno. Keď sa z toho dostal a stal sa abstinujúcim alkoholikom, napísal o tejto svojej anabáze „biedopis“. A preto, že si úprimne želá, aby nikto ďalší nepodľahol démonovi, chodí po Slovensku a nezištne sa delí o vlastné skúsenosti, pomáha praktickými radami, ponúka vlastnú pomoc...
Svoju knihu „Démon chlast I.“ s podtitulom „Nalej, hrozí vytriezvenie...!“ vydal vo vlastnom náklade v roku 2017. Ide o autentickú spoveď, v ktorej popri rozvíjajúcom sa životnom príbehu popisuje zrod a postupný rozmach démona závislosti od alkoholu,

ra demon chlast ilustr 1ktorého chápadlá postupne zasahujú do všetkých aspektov jeho bytia. Peťkova knižná prvotina je skutočným životným príbehom alkoholika. Navyše je v nej 22 umeleckých obrazov od 3 mladých slovenských výtvarníkov.

Herec Dušan Cinkota o Peťkovej knihe napísal: „Johnyho poznám od vysokej školy a odvtedy ho mám rád. Johnyho sa nedá nemať rád. Johny totiž všetko vždy robil naplno a s láskou. A ten hajzel chlast to zistil. Johny, píš, ak ti to pomáha. A nech to pomôže všetkým, ktorí by chceli chlastu čokoľvek uveriť. Tejto knihe prajem, nech žije, ale hlavne – Ži Ty, Johny!“

Otvorenú spoveď alkoholika Johnyho a odborný názor PhDr. Vladimíra Stanislava, PhD., z Odborného liečebného ústavu psychiatrického, o.n. na Prednej Hore  uvedieme 21. marca 2019 v Alfe MsDK od 17.30 hod. Vstup je voľný.

J. G.

 

Gemerská kvapka krvi tiekla v Tornali aj pri 74. výročí ukončenia II. svetovej vojny

$
0
0
Gemerská kvapka krvi tiekla v Tornali aj pri 74. výročí ukončenia II. svetovej vojny

Pri príležitosti ukončenia II. svetovej vojny obyvatelia Tornale postavili a slávnostne odhalili pamätník padlým osloboditeľom mesta Tornaľa – vojakom Červenej armády už 15. apríla 1945. Pri oslobodzovaní mesta položilo svoj život 202 vojakov Červenej armády a traja rumunskí vojaci. 
Práve v deň 74. výročia tejto udalosti Klub darcov krvi v meste spolu so ZO SZPB v Tornali, DDSS v Tornali a Národnou transfúznou službou SR, vysunutým pracoviskom v Banskej Bystrici zorganizovali bezplatný odber krvi v priestoroch DDSS Tornaľa .

Z 31 darcov, ktorí prišli darovať krv boli prvodarcovia: Katarína Duszová a Peter Nociarik, z Tornale, Adrian Károly Héthy z Riečky a Ľudovít Filep zo Šírkoviec. Ďalej prišli darovať krv: Elena Mátheová, Kristian Csoló, Nociariková Eva, Peter Nociarik st., Eva Kvetková, Gabriela Kvetková, Jaroslav Pinzík, Zoltán Országh, Július Foltín, Norbert Hegedus, Karin Breznaniková z Tornale, Gabriel Beta z Rimavskej Seči, František Nágel z Gemerskej Panice, Martin Gombos z Gemera, Klaudia Némesová z Ruminiec, Veronika Nágelová zo Žiaru, Gergely Pál z Tácht, Pavel Galko z Držkoviec, Štefan Kóšik z Aboviec, Zsolt Trenka zo Včeliniec, Tibor Demeter z Kráľa, Nándor Nagy z Káloše, Tibor Volgy, Peter Gál, Gregor Sedes, Norbert Gál a Michaela Mlináriková z Rimavskej Soboty.

Všetci darcovi krvi obdržali po odbere upomienkové darčeky, ktoré im budú tento ich počin stále pripomínať. 
Všetkým darcom krvi aj organizátorom tejto krásnej humánnej akcie aj touto cestou patrí poďakovanie.

Foto: autor príspevku:
JUDr. Jozef Pupala

 

Karpatská kvapka krvi pribudla aj v Bartošovciach

$
0
0
Karpatská kvapka krvi pribudla aj v Bartošovciach

Dňa 13.4.2019 od 08.00 do 10.00 hodiny Klub darcov krvi Slovenského Červeného kríža v Bartošovciach v spolupráci s Obecným úradom obce a Národnou transfúznou službou SR, pracovisko Prešov, zorganizoval už opakovane v miestnej škole „Karpatskú kvapku krvi“. Túto akciu organizuje miestny klub darcov krvi SČK už po štvrtýkrát. 

Obec Bartošovce má 730 obyvateľov a obecné zastupiteľstvo si činnosť kludu darcov vysoko cení a dokonca členom vyčlenili na obecnom úrade miestnosť, kde majú aj svoju pamätnú izbu. Aktívne spolupracujú s obdobnou organizáciou v Taliansku a v poľských Gorliciach.

Predseda KDK SČK pri príležitosti 100. výročia vzniku ČK na Slovensku k slávnostnému odberu pozval aj zakladateľov „Karpatskej kvapky krvi“, bývalého prezidenta SČK pána PaedDr. Milana Kručaja (bývalý reprezentant ČSR v plávaní a účastník finále na OH v Ríme v roku 1960) a jeho viceprezidenta JUDr. Jozefa Pupalu z Čierneho Potoka, okr. Rimavská Sobota, ktorý bol od roku 1990 dve volebné obdobia prvým predsedom Klubov darcov krvi na Slovensku, ktorých v tom čase bolo 22. Žiaľ, vďaka „politike SČK“ po roku 2001 Kluby darcov krvi zrušili a mohli existovať len ako ZO SČK, takže väčšina z nich zanikla.

V Bartošovciach prišlo darovať v tento deň 19 darcov z obce a blízkeho okolia, aj napriek chladnému počasiu – v noci snežilo a ráno vítal prvých darcov dážď. Z Bartošoviec to boli: Patrik Vojtek, Gabriel Herstek, Pavol Puchalík, Ľubomír Šináľ, Radoslav Novák, Martin Lazúr, Ľubo Horváth, Dušan Lenárt, Peter Lenárt, Agáta Jančušová, Tímea Cenká, Jozef Cenky, Ján Hudák. Z Hertníka: Iveta Nováková, Ondrej Novák, Martina Harčarufkova, Mária Kučíková, z Raslavíc Jančuk Lukáš. Z Osikova Beta Baniková.

Za pozornosť stojí, že ako vidieť zo zoznamu, darcovstvo je v tomto regióne rodinnou tradíciou. Napríklad Dušan Lenárt prišiel so synom Petrom a dcérkou Máriou Kušíkovou a Iveta a Ondrej Novákovci z Hertníka.

Po skončení odberu krvi predseda klubu pozval darcov na kávu a prehliadku klubovne na OcÚ v Bartošovciach, kde majú vystavené predmety a trofefeje, ktoré klub získal na súťažiach s družobnými organizáciami a kroniku klubu.

Ná záver len podotýkam, že v začiatočných ročníkoch sa odberov v poľských Gorliciach a Bardejove v rámci „Karpatskej kvapky krvi“ zúčastnili viacerí darcovia krvi i zo vzdialenejšieho okolia. Napríklad manželia Majoroszovci z Gemera, Ing. Alžbeta Pupalová s manželom, Slavomír Skalák z Tornale a dokonca manželia Gyermuszkovci z Maďarskej Kazincbarciky.

Ale o začiatko tejto akcie niekedy nabudúce.

Takže aj touto cestou patrí poďakovanie darcom aj organizátorom odberu krvi „Karpatská kvapka krvi“ v Bartošovciach.

Foto autor príspevku 
JUDr. Jozef Pupala

 

Jasné áno pre očkovanie proti kliešťovej encefalitíde

$
0
0
Jasné áno pre očkovanie proti kliešťovej encefalitíde

Aj na Slovensku aj v Nemecku sa pohybujeme v zamorených regiónoch, v každom dome máme mačku a deti celé dni behajú po lúkach, tak sme ich už od ranného veku dávali za- a preočkovať proti kliešťovej meningoencefalitíde.
Pri pravdepodobnosti natrafiť na infikovaného kliešťa je tu 1 - 5%, šanca rozvinutia choroby ešte nižšia, a tak sme sa my dospelí očkovaním vôbec nezaoberali. Nostra maxima culpa!

Začiatkom apríla nastalo peklo: najprv iba relatívne decentné v podobe klasickej chrípky s vysokými horúčkami, bolesťami kĺbov a svalovými kŕčmi. Možno to bola vzorová prvá fáza kliešťovej encefalitídy, možno nie. Po týždni odznela, alebo sme sa my s manželom rozhodli, že odznela, a vrátili sme sa pokojný týždeň do práce.

Potom sme sa vydali na dva týždne na Slovensko. Prvý večer sme si v Bratislave dali lahodný bio-kozí syr, na raňajky jogurt z kozieho mlieka a na obed v jednom talianskom bistre fantastický kozí burger.

V nasledujúci deň sme sa vybrali do Demänovskej doliny, kde sme sa stretli so súrodencami a partnermi na turisticko-wellnessovom pobyte. Na raňajky bryndzová nátierka, na obed chlieb s ovčím syrom, na večeru halušky, pirohy, kozí syr v šaláte, jedna túra Prosieckou a Kvačianskou dolinou v príjemnom jarnom počasí, druhá na Žiarsku chatu, asi od polovice po snehu.

Na štvrtý deň bolo po zábave. Prebudila som sa na vybuchovanie ohňostroja za viečkami, búšenie v temene a šiju tuhú ako zo žuly. Aspirín – prvý, druhý, tretí, štvrtý, piaty... Presunuli sme sa na Gemer a ja som na celý veľkonočný týždeň zaliezla do zatemneného podkrovia. Aj tam sme mali rodinné stretnutie a každý mal po ruke svoj zázračný siroka klieste dievca choroba clanok 1aprostriedok na liečbu migrény či klasickej bolesti hlavy. Tato pribehol s propolisom, mama s éterickým olejom z mäty kučeravej, sestra pragmaticky s paracetamolom, teta z Prahy bola za Reiki, sesternica za jogu, druhá za nerušený spánok v tme. Starká naordinovala bylinkový čajík, ktosi mi priniesol k posteli štamperlík, švagriná vyjadrila pochybnosti, či týždeň trvajúca stále sa zvyšujúca bolesť hlavy sprevádzaná horúčkami, ešte patrí do kategórie ženských boliestok, a posielala ma k lekárovi. Ja nebudem chodiť s migrénou po doktoroch, zaťala som sa a odmietla som aj kadejaké zozbierané diclofenacy, čierny koreň v alkohole, mastičky a čajíčky. Hlava sa mi točila ako tornádo, za viečkami sa besneli pop-artové vzory, v ušiach hučal vodopád, na šiju mi niekto uviazal žehliacu dosku a ľavé oko sa odmietalo otvoriť.

V stredu po Veľkej noci začalo mužovi pošklbávať viečkami a rannú kávu si ochutil paracetamolom. Ja som nedokázala z tej mojej ani vybrať lyžičku, tak rýchlo zbalil kufre a deti a vydali sme sa do späť do Nemecka. Posledné, čo si z nasledujúceho pamätám, je pauza kdesi na rakúskej diaľnici. Svet okolo mňa začal dostávať pevnejšie kontúry asi o 36 hodín neskôr.

„Zuzana zobuďte sa! Zuzana otvorte oči! Zuzana, pokúste sa posadiť, držíme vás! Zuzana!“ cudzie hlasy, nie hlasné ani agresívne, ale rázne. Nepatria do mojej spálne. A oči neotvorím, plynú mi za nimi nádherné obrazce z červených a zelených stúh, návrhy najkrajších orientálnych textílií...

siroka kliest 1WNetušila som, a už sa ani nerozpamätám, že v tých chvíľach som mala za sebou batériu najrozličnejších neurologických a štandardných vyšetrení: od odberu krvi a mozgovo- miechovej tekutiny, cez CT až po MR, a že ležím na jednotke intenzívnej starostlivosti. V prepúšťacej správe stálo, že odbery a vyšetrenia boli vykonané viacerými členmi personálu v sťažených podmienkach, pretože som sa vehementne bránila, kričala, zmietala v kŕčoch. Chápete? Ja, tichá, drobná, introvertná spisovateľka, ktorá v živote nezvýšila hlas?

Hanbila som sa, keď mi o tom manžel a zdravotný personál hovorili, a hanbím sa, aj keď to teraz píšem. Nebola som to však ja, komu hrabkalo, ale môj mozog a mozgové blany postihnuté zápalom spôsobeným vírusom kliešťovej encefalitídy. Celý čas, kým som u rodičov hrala paracetamolové pexeso a predstierala, že znesiem aj amputáciu bez anestézie, sa rozmnožoval geometrickým radom a rozťahoval do čoraz väčších oblastí v hlave. Mea culpa!

Hoci proti kliešťovej encefalitíde existuje účinné očkovanie, liečbu proti nej ešte nevynašli. A tak ešte zopár dní som strávila v nemocnici, kde sa na týždeň pridal aj môj muž s rovnakými, aj keď trochu miernejšími symptómami. Nebol ani chvíľu v bezvedomí a hladina vírusu v krvi mu rýchlo klesla. Aj tak však na kontrolné otázky od neurológa dával zábavné odpovede:

Koľko je 100 – 7%
11
V ktorom storočí žijeme?
1890
V akom sme meste?
Salt Lake City
Čím sa živíte?
Bežkovaním

siroka choroba bolest spanok hlava clanokWLežali sme na spoločnej izbe a mohla som sa zasmiať, presne ako sa mohol zasmiať on, keď ma sestrička poprosila, aby som si sadla na stoličku a ja som si sadla vedľa, no so zápalom mozgových blán pociťujete smiech ako milión špendlíkov v sluchách.

V pondelok sme mohli z nemocnice odísť do domáceho liečenia. Bolesti hlavy sa zmiernili, sluch sa navrátil a aj pamäť a artikulácia fungujú. Keď ideme dolu schodmi, musíme sa pridŕžať zábradlia, no po rovnom to ide celkom dobre.

Zdá sa, že môjmu mužovi neostanú žiadne následky, ja mám poruchu zraku, zrazu škúlim, vidím dvojmo a rozmazane, v žiadnom prípade nesmiem šoférovať a tento článok píšem s jedným okom zakrytým po odsekoch už dva dni.

Pravdepodobnosť trvalých následkov je 35 – 40 %, povedal môj lekár. Zajtra idem k špecialistovi a budem vedieť viac, ale aj tak sme mali šťastie, nemuseli sme tu byť vôbec, mohli sme ochrnúť alebo získať trvalé psychické poškodenia.

A to všetko pre vlastnú pohodlnosť a ignoranciu, pretože sme si, absolútni medicínski laici, mysleli, že kliešťovou encefalitídou sa nemôžeme nikdy nakaziť.
Nechcem nikoho nahovárať na očkovanie, ale urobili by ste mi radosť a sebe dobrú službu, ak by ste sa informovali u lekára.

Zuzana Široká

 


V Čiernom Potoku tiekla Kvapka krvi SNP už štrnástykrát

$
0
0
V Čiernom Potoku tiekla Kvapka krvi SNP už štrnástykrát

Dňa 2.8.2019 v čase od 07.30 do 10.30 hodiny sa uskutočnil už XIV. ročník Kvapky krvi SNP. Tento rok to bolo v znamení 75. výročia SNP (tento rok prvýkrát s logom ako Slovanská kvapka krvi SNP). ZO Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov arm. gen. Ludvíka Svobodu v spolupráci s OcÚ v Čiernom Potoku a miestnym Klubom darcov krvi v spolupráci s Národnou transfúznou spoločnosťou SR – stredisko v Banskej Bystrici zorganizovali ako jediní na Slovensku túto akciu už po 14-ty krát.
Ako prví prišli darovať krv otecko Pavol CIRBUS so synom Marekom z Rimavskej Soboty. Tradične na podujatí nechýbali ani vojaci Armády SR z Gemersko-malohontského-chemického útvaru v Rožňave Jaroslav ZAUŠKA a Štefan PENZEŠ. Krv daroval aj duchovný Armády SR pán David VARGA-EŠTÓK z Trebišova.

Vojakov a darcov krvi prišiel tradične podporiť aj bývalý náčelník GŠ ASR gen. por. v. v. Ing. Peter VOJTEK (daroval v Čiernom Potoku krv už šesťkrát) – podpredseda Klubu generálov SR z Hurbanova, ktorý však krv nemohol darovať, pretože krv daroval pred niekoľkými dňami svojmu známemu v Hurbanove.

Stalo sa už tradíciou, že darcov krvi prídu „povzbudiť“ aj rodinní príslušnící, ako napríklad rodina Kapcová z Kalinova, rodinu Slavomíra SKALÁKA z Včeliniec prišla podporiť družka aj s ročnou dcérkou.

vyrocie snp 75 1bAk bol vlaňajší XIII. ročník zaujímavý tým, že krv daroval aj tajomník veľvyslanectva RF v SR pán S. Ryžove, tentoraz prišiel darovať krv predseda Slávice z Nitry pán Bc. Miloš ZVERINA a dokonca prvý raz darovala krv práve u nás pani Eva STRNISKOVÁ, taktiež zo Slávice v Nitre.

Okrem spomínaných darovali krv aj: Štefan KOÓS a Ing. Miroslav HUJEL z Blhoviec, Jaroslav IVAN z Rimavskej Bane, Jaroslav PETRINEC z Rimavských Janoviec-Močiara, Ján SEBÍŇ ml., Alžbeta BIBLÁKOVÁ z Čierneho Potoka, Dušan KRNÁČ (rodák z Čierneho Potoka), Róbert GÁL, Ema UHRÍNOVÁ, Tibor VOLGYI z Rimavskej Soboty, Beata ŠIMONOVÁ z Tornale, Adriana KAPCOVÁ, Štefan KAPEC st. a Štefan KAPEC ml. z Kalinova.

Sprievodným programom bol aj Memoriál brig. generála Imricha Gibalu v streľbe zo vzduchovky, hode granátom (gumovým!) na diaľku a cieľ a hod kladivom. Najúspešnejším športovcom-amatérom bol Miloš Zverina, ktorý okrem streľby zo vzduchovky vyhral tri disciplíny. Streľbu zo vzduchovky „mu vyfúkla“ kolegyňa z OZ Slavica Nitra pani Eva Strnisková.

Po skončení odberu krvi nasledoval tradične pietny akt kladenia vencov pri pamätníku obetí maďarských fašistov z roku 1944 pri príležitosti 75. výročia SNP. Ako prvý položili veniec k pamätníku obetí zástupcovia Veľvyslanectva Ruskej federácie v SR, prvý tajomník veľvyslanectva pán Anatolij TOMNIKOV a tretia tajomníčka veľvyslanectva RF v SR pani Marija VERSHININA, nasledovali starostka obce pani Svetlana ŠUFLIARSKA a predseda ZO SZPB arm. gen. L. Svobodu JUDr. Jozef PUPALA, predseda ObV SZPB v Rim. Sobote Ing. Pavol BRNDIAR, zástupca KG SR podpredseda genpor. v. v. Ing. Peter VOJTEK, rodina Štefana KAPCA a Františka KRNÁČA.

cp krv 14 IMG 9769

Zaujímavosťou celej akcie bolo, ale najmä pri kladení vencov k pamätníku obetí, že sa samostatne prišli pokloniť pamiatke obetí mladí chlapci – potomkovia obetí a potomkovia účastníkov protifašistického odboja z obce Čierny Potok, ktorí sú na školských prázdninách u starých rodičov v Čiernom Potoku a pochádzajú z USA a z Veľkej Británie.

Všetci účastníci uvedenej akcie si pochutili na kvalitnom baraninovom gulášiku, pohári pivka, čaši vínka alebo minerálky. O dobrú náladu sa tradične postaral tajomník ObV SZPB v Lučenci Rudko VÁCLAVÍK, ktorý je takmer každoročným hosťom na našej akcii, pretože aj jemu otecka zavraždili fašisti v Kováčovej pri Zvolene, a tak naša akcia je aj „jeho“ akciou.

Na záver patrí poďakovanie predovšetkým darcom krvi, súťažiacim, organizátorom akcie, ale aj všetkým, ktorí sa materiálne a technicky na úspešnosti akcie podieľali.

JUDr. Jozef Pupala,
predseda ZO SZPB
arm. gen. L. Svobodu
v Čiernom Potoku.

Foto: autor príspevku a Alžbeta Pupalová

 

 

V Tornali si výročie oslobodenia pripomenuli najhumánnejším skutkom

$
0
0
V Tornali si výročie oslobodenia pripomenuli najhumánnejším skutkom

V predvečer 75. výročia oslobodenia mesta Tornaľa (oslobodené bolo 19.12.1944) si pripomenuli zorganizovaním už XIV. ročníka „GEMERSKEJ KVAPKY SLOBODY“. Tamojší Klub darcov krvi v spolupráci s vedením DD a DSS na Úzkej ulici, ZO SZPB a NTS SR vysunuté pracovisko Banská Bystrica dňa 2.12.2019 od 07.30 do 11.00 v spoločenskej miestnosti uskutočnili bezplatný odber krvi.  Z takmer 30 darcov ochotných bezplatne darovať krv bolo zaregistrovaných k odberu krvi 23, z ktorých bola krv odobratá 14 darcom krvi. Ostatným, žiaľ, zo zdravotných dôvodov a z dôvodov karantény nemohla byť krv odobratá. Vzhľadom k poveternostným podmienkam neprišla pojazdná odberová jednotka z Banskej Bystrice do Tornale v predpokladanom termíne, a tak sa začiatok odberu posunul takmer o pol hodiny.

Čakanie však skrátilo príjemné prostredie v odberovej miestnosti, vypĺňanie dotazníkov a takmer vianočná idyla počasia, ktoré privítalo darcov v podobe prvých tohoročných predvianočných snehových vločiek.

JUDr. Jozef Pupala prítomných záujemcov o darovanie krvi oboznámil s históriou a popudom k organizovaniu takejto akcie.

Pred 14-timi rokmi sa rozhodli vtedy viacnásobní darcovia krvi z Tornale a okolia pripraviť a zrealizovať odber krvi v Tornali ako spomienku na padlých osloboditeľov mesta v boji proti okupantom počas 2. svetovej vojny, ako aj skutočnosti, že z Tornale odvliekli do koncentračných táborov vyše 650 obyvateľov, z ktorých sa väčšina už nevrátila.

Ďalším z dôvodov bola skutočnosť, že v meste Tornaľa mal svoj štáb od 20.12.1944 do 15. januára 1945 veliteľ Ukrajinského frontu maršál ZSSR Rodion Jakovlevič Malinovskij a tamojšia Základná organizácia Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov má v čestnom názve jeho meno.

Uviedol, že v meste ešte žije pán Artúr Sobonyia, ktorý ako 16 a pol ročný robil vtedy cezhraničnú spojku medzi ilegálnym hnutím v oblasti Tornale a veliteľstvom partizánskej brigády Rákoczi mjr. Kozlova.

tor lekar IMG 6677Pred odberom poďakoval v mene darcov krvi za dlhoročnú spoluprácu pri odberoch krvi JUDr. Jozef Pupala pánovi MUDr. Milanovi Bojovi z NTS Banská Bystrica, pre ktorého to bol posledný výjazdový odber krvi na Gemer z dôvodu odchodu do dôchodku k 1.1.2020.

Žiaľ, po vyplnení dotazníkov a pohovore s vyšetrujúcim lekárom nemohli ôsmi darcovia krv darovať krv z dôvodu návštevy Maďarska v poslednom mesiaci pred odberom krvi, kde bola vyhlásená karanténa, podobne aj v niektorých okresoch na Slovensku, z dôvodu výskytu „západoafrickej chrípky“.

Samozrejme, pre vyradených darcov krvi to bolo sklamanie, nakoľko o vyhlásení takejto karantény nemali potuchy.

Aj touto cestou organizátori akcie ďakujú nasledovným občanom, ktorí prišli s ochotou darovať bezplatne krv: Agnesa Imreceová, Július Fólin a Zsolt Trenka zo Včeliniec, Róbert Gál a Tibor Volgyi z Rimavskej Soboty, Czaba Valaszkay a Attila Czelényi z Gemera, Beata Nagyova z Neporadze, Lórant Ligart z Bohúňova, Pavol Galko z Držkoviec, Tibor Demeter z Kráľa, Mária Legátová zo Stárne, Zoltán Farkas zo Šírkoviec, Elena Máteová, Slavomír Skalák, Alexander Deneš, Ladislav Csókoly, Slávka Faltínova, Kristína Pásztorová, Zsolt Herčko, Peter Nociarik, Maria Kissová a Katarína Duszová z Tornale.

Po skončení odberov krvi MUDr. Milan Bojo poďakoval v mene NTS a prítomného personálu vedeniu DD a DSS v Tornali za spoluprácu, vytvorenie takmer „rodinných“ podmienok a pomoci pri realizácii doterajších odberov krvi a navzájom si popriali príjemné nadchádzajúce vianočné sviatky a zdravie, šťastie v novom roku 2020.

Za bezproblémové a dôstojné pripravenie a priebeh akcie ďakujeme vedeniu a pracovníkom DD a DSS v Tornali a p. Ing. Štefanovi Juhászovi z Chanavy, Jozefovi Legátovi z Tornale a Mgr. Marianovi Habovštiakovi z Lenky.

Foto: autor príspevku.
JUDr. Jozef Pupala

 

Jaroslav Krivda z Revúcej si prevzal  diamantovú plaketu za 80 bezpríspevkových odberov krvi

$
0
0
Jaroslav Krivda z Revúcej si prevzal  diamantovú plaketu za 80 bezpríspevkových odberov krvi

Človek  už dokáže vyrobiť všeličo, len krv nie. Je to vzácna tekutina, ktorá zachraňuje ľudské životy aj vďaka bezpríspevkovým darcom krvi. Práve týmto ľuďom patrilo slávnostné dopoludnie v stredu 4. decembra 2019 v obradnej sieni Mestského úradu v Revúcej. Zorganizoval ho Územný spolok Slovenského Červeného kríža v Rimavskej Sobote  v spolupráci s Mestom Revúca a nemocnicou v Revúcej pri príležitosti odovzdávania Plakiet profesora MUDr. Jana Janského viacnásobným bezpríspevkovým darcom krvi.

Zlaté plakety sa udeľujú pri 40 odberoch u mužov a 30 u žien, strieborné pri 20 a bronzové pri 10 bezplatných odberoch krvi.

Diamantové plakety profesora MUDr. J. Janského sa  udeľujú za 80 bezplatných odberov krvi u mužov a 60 u žien. V Revúcej už boli udelené aj  Medaily profesora MUDr. Jána Kňazovického za 100 bezpríspevkových odberov krvi. Medaila je najvyšším ocenením pre bezpríspevkových darcov krvi.

V tomto roku na oddelení hematológie v Revúcej vykonali 692 odberov aj vďaka Jaroslavovi Krivdovi z Revúcej, ktorý si prevzal diamantovú plaketu za 80 bezpríspevkových odberov. Ďalším obetavým darcom primátor mesta Július Buchta, primárka hematologicko-transfúzneho oddelenia nemocnice v Revúcej MUDr. Anna Kučáková, predsedníčka Miestneho spolku SČK Revúca Mgr. Viera Péliová a riaditeľka SČK ÚzS v Rimavskej Sobote Mária Majerčíková zároveň odovzdali 3 zlaté, 9 strieborných a 17 bronzových plakiet.

ra diamantova darci4a   ra diamantova darci1aa   ra diamantovas darci2a   ra diamantova darci3a

 

majgemer revuckel logoPrimátor mesta vyjadril obdiv, úctu a vďaku za humánne konanie darcov. Uviedol, že zvlášť  cennou v tejto neľahkej dobe, keď sa prosté ľudské vlastnosti často dostávajú na okraj záujmu človeka, je prítomnosť skromných, obetavých ľudí žijúcich medzi nami. "Na pôde mesta, v obradnej miestnosti sa stretávajú občania pri významných udalostiach a Vy sa radíte k tým, ktorí sú príkladom pre ostatných,“ dodal.

Záverečné  slávnostné chvíle umocnili svojím vystúpením žiaci Základnej umeleckej školy Revúca.

Text a foto: Katarína Kvetková

 

Prečo nemá bezpríspevkový darca krvi nárok na verejné ocenenie?

$
0
0
Prečo nemá bezpríspevkový darca krvi nárok na verejné ocenenie?

Dňa 12.12.2019 Územný spolok Slovenského červeného kríža v Rimavskej Sobote oceňoval mnohonásobných bezpríspevkových darcov krvi tohto okresu. Podujatie sa uskutočnilo v budove protestantskej cirkvi v Rimavskej Sobote, ktorá nesie názov, ktorému nerozumiem, lebo nie som maďarskej národnosti, narodil som sa v Čechách. Bolo mi však prezentované, že je to dom PROTESTANTSKEJ CIRKVI, ktorá podlieha pod „episkurát“ v Madarsku.

Pri referátoch pani tajomníčky a podpredsedníčky Územného spolku SČK v Rimavskej Sobote mi chýbala spomienka na niektoré osobnosti, ktoré by si v tomto prejave zaslúžili pozornosť, napr. pani Knapčoková, prvá Slovenka, rodáčka z Tisovca, ocenená Mezinárodným červenným krížom medailou Florence Nightingalovej,

ďalej prvý ocenený zlatou medailou MUDr. Jánskeho v okrese Rimavská Sobota, účastník SNP Ondrej SÝKORA, ani o prvých držiteľoch diamantovej a briliantovej plakety nebola ani reč.
Reč nebola ani o pani MUDr. Ľudmile Polakovičovej, viceprezidentke federálneho ČK, ani slovo nepadlo o MUDr. Štefanovi Cifrušovi, ktorý osobne prispel finančne na odkúpenie budovy SČK v Rimavskej Sobote (súčasné vedenie odovzdalo budovu do vlastníctva ústredia SČK v Bratislave!). Nepadlo ani slovo o MUDr. Losovi, MUDr. Jánovi Maňovskom.., ktorí ako prví na Slovensku založili klub darcov krvi v roku 1990 a mal vyše 60 členov! Dnes to už nie je pravda! Nikto si nespomenul ani na MUDr. Annu Kučákovú.

Po oficiálnom odovzdaní príslušných plakiet mnohonásobným darcom krvi, ktorých mená podľa "kocúrkovského" zákona nemôžeme bez ich súhlasu zverejniť, uvádzame suché čísla. (Poznámka MG: Prečo to vedeli zariadiť a uverejniť aj s menami ocenených darcov v iných okresoch Slovenska?)

V roku 2019 ku dňu 12.12. na Hematologicko-transfúznom oddelení v Rimavskej Sobote sa dostavilo darovať krv 2.260 darcov. Po základnom vyšetrení bola krv odobratá 2.026 darcom z toho bolo 167 prvodarcov.

Ku koncu roka 2018 ÚzS SČK v Rimavskej Sobote evidoval spolu 20 držiteľov Medaily MUDr. Kňazovického, za viac ako 100 bezplatných odberov krvi u mužov a za 80 u žien.

Územný spolok k tomuto dátumu eviduje 105 držiteľov diamantovej plakety MUDr. Jana Jánskeho (za 80 bezplatných odberov u mužov a 60 bezplatných odberov u žien), 779 držiteľov zlatej plakety MUDr. Jánskeho (za 40 bezplatných odberov u mužov a 30 bezplatných odberov u žien), 1.731 držiteľov striebornej plakety a 3.086 držiteľov bronzovej plakety MUDr. Jánskeho.

V spomínaný deň k týmto počtom pribudli traja držitelia plakety MUDr. Kňazovického, dvaja diamantovej, 17 zlatej, 37 striebornej a 55 bronzovej plakety MUDr. Jana Jánskeho.

Po slávnostnom odovzdaní plakiet nasledovala diskusia, v ktorej za ÚzS SČK v Rimavskej Sobote poďakovala oceneným darcom krvi a hosťom za účasť na slávnostnom ocenení mnohonásobných darcov krvi pani predsedníčka ÚzS SČK.

Po ukončená aktívu všetci účastníci boli pozvaní na slávnostný obed.

Foto autor príspevku.
JUDr. Jozef Pupala

 

Darcov krvi od koronavírusu ochránila v Tornali bohyňa Lada

$
0
0
Darcov krvi od koronavírusu ochránila v Tornali bohyňa Lada

Nadšenci, darcovia krvi bez nároku na odmenu dňa 9.3.2020 darovali v Tornali bezplatne krv. Termín odberu krvi bol dohodnuitý už pred koncom minulého roka. Nikto nepredpokladal, že sa rozšírí epidémia „KORONAVÍRUSU“. Napriek striktným opatreniam a zrušeniu pôvodného miesta odberu, vyšlo v ústrety mesto Tornaľa – miestna časť Šafárikovo a umožnilo na poslednú chvíľu odber krvi v Mestskom kultúrnom stredisku v Tornali. Takmer z hodiny na hodinu vyhlasovali príslušné orgány zákaz organizovaniu spoločenských akcií. Napriek tomu prichádzali viac ako 2 desiatky ľudí ochotných darovať krv. No striktné reguly boli nekompromisné.

Na prístupových dverách Mestského kultúrneho domu v Tornali bolo upozornenie, kto nemôže darovať krv. Nuž a samotné sestričky z Národnej transfúznej služby SR, stredisko Banská Bystrica, sa presvedčili, že niektorí darcovia, po prečítaní upozornenia, ani nevstúpili do miestnosti odberu. Stačilo uviesť, že ochotný darca bol na nákupe v Miškolci, a už nemohol kvôli karanténe darovať  krv.

Napriek prísnym opatreniam bolo zaregistrovaných 11 darcov krvi, z ktorých z dôvodu prísnych opatrení odobrali krv 8 darcom.

Celá akcia bola limitovaná časom. V čase odberu krvi zasadal „krízový štáb mesta“, a jeho záver bol: odvolať všetky spoločenské akcie. O to viac patrí poďakovanie darcom, ktorí napriek prísnym opatreniam prišli darovať krv. Možno, že nad nimi držala ochrannú ruku bohyňa „LADA", ochrankyňa, života, lásky... Preto aj touto cestou patrí poďakovanie darcom, a osobitne ženám, že boli ochotní darovať bezplatne krv. Boli to: Katarína DUSZOVÁ, rodáčka z Podpoľania (darovala krv tretíkrát), Slavomír Skalák, Peter Nociarik z Tornale. Pavol Galko z Držkoviec, Beata NAGYOVÁ z Neporadze – prvodarkyňa, Zsolt Trenka zo Včeliniec, Tibor Volgy a Vojtech Gál z Rimavskej Soboty. 

Zo zdravotných dôvodov nemohli darovať krv: MUDr. Milan Kamenský, Elena Máteová z Tornale a Atilla Cselényi z Gemera.

Za zorganizovanie a ocenevie pre darcov aj touto cestou ďakujemem vedeniu MsKS v Tornali, pánovi Jozefovi Legátovi a Ing. Štefanovi Juhászovi.

Foto autor príspevku.

JUDr. Jozef Pupala
(175 násobný darca krvi)

 

Viewing all 89 articles
Browse latest View live